Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Brza cesta duga 61 kilometar i vrijedna 938 miliona KM mijenja Hercegovinu: Objavljeni novi detalji
  • Veliki dan za malu opštinu: Nakon dvogodišnje pauze ponovo dobili banku
  • Utvrđena maksimalna visina marži za neaditivirane naftne derivate
  • Lidl sprema gradnju četvrtog objekta na području Sarajeva: Građani imaju 15 dana da kažu šta misle
  • Ministar Šteta: Današnjim dolaskom pet vozila kompletirana nabavka 15 novih minibusa  
  • Privredna delegacija FBiH u Italiji: Prilika za razmjenu iskustava sa evropskim partnerima
  • Počela gradnja dionice od 17 kilometara: Evo kako će izgledati autoput Sarajevo – Beograd
  • Investicija od 550.000 KM u Brčkom: Planirana nova fabrika na više od 13.000 kvadrata
  • Women 100 Impact Awards 2026: Priznanje ženama koje mijenjaju poslovnu i društvenu sliku Bosne i Hercegovine
  • Lakić otkrio velike planove namjenske industrije: FBiH razvija domaći dron i još tri nova proizvoda
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»DAN ODLUKE Hoće li danas doći do rješenje spora oko minimalca

DAN ODLUKE Hoće li danas doći do rješenje spora oko minimalca

0
By BiznisInfo on 13/01/2025 Ekonomija

Za danas je zakazana sjednica Ekonomsko-socijalno vijeća FBiH na kojem bi se trebao postići kakav-takav kompromis oko minimalne cijene rada.

Odluka od dizanju neto minimalca sa 619 na 1000 KM nije upitna, a ono o čemu će se raspravljati jeste da se smanji iznos na koji se plaćaju doprinosi i porezi, piše BiznisInfo.ba.

Razmatrat će se mogućnost da se doprinosi ne plaćaju na hiljadu KM, već na niži iznos, a jedan od prijedloga je da to bude 800 KM.

Također, moguće je da će se poslodavcima omogućiti da povećaju plate za 200 KM radnicima koji već imaju preko hiljadu maraka, a da taj dio ne bude oporeziv.

Poslodavci i Vlada na taj način bi podijelili teret povećanja minimalnih plata pa se to rješenje čini korektnim.

No, ono što bi moglo biti problematično u svemu tome, jeste da li se takve odluke mogu donositi bez izmjena Zakona o doprinosima FBiH koji ne propisuje mogućnost da se doprinosi plaćaju samo na dio plate.

Stoga je moguće da će, ako takav dogovor bude postignut, Vlada trebati podršku Parlamenta FBiH koji jedini može mijenjati zakone. Neki parlamentarci navodno su već kontaktirani tim povodom, a za očekivati je da ovakvo rješenje svi podrže.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Na taj način bruto minimalna plata ne bi bila 1744 KM već oko 1600 KM, što bi bila značajna ušteda za poslodavce.

Vlada bi se u tom slučaju odrekla jednog dijela povećanih prihoda koje je već ukalkulisala, ali bi i dalje imala značajno povećanje u ovoj godini koje bi mogla iskoristiti za rast penzija i raznih naknada.

Ako danas bude postignut dogovor između socijalnih partnera, on mora proći Vladu, a potom im Parlament – ako rješenje bude zahtijevalo izmjenu zakona.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
minimalna plata
NAJNOVIJE

Brza cesta duga 61 kilometar i vrijedna 938 miliona KM mijenja Hercegovinu: Objavljeni novi detalji

15/06/2026

Veliki dan za malu opštinu: Nakon dvogodišnje pauze ponovo dobili banku

15/06/2026

Utvrđena maksimalna visina marži za neaditivirane naftne derivate

15/06/2026

Lidl sprema gradnju četvrtog objekta na području Sarajeva: Građani imaju 15 dana da kažu šta misle

15/06/2026
Tagovi
BLSEIzvozNaftabiznis vijestiBankezapošljavanjeBingoautomobiliHrvatskaNjemačkaVlada FBiHinvesticijeturizamSASEVolkswagentop priče
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.