Bh. grad koji nema banke, bankomata, prevoza, vrtića…

0

Lokalna vlast je izabrana, slijede postizborne kombinatorike. Matematika uglavnom ‘bolje sutra’ donosi onima koji zauzimaju fotelje.

Zato, kao alarm novoizabranim lokalnim vlastima, donosimo priču o Bosanskom Grahovu – lokalnoj zajednici koja nestaje. Ovdje su povratnici iseljenici. A ono što bi trebale raditi institucije već više od dva desetljeća rade udruženja i nevladine organizacije.

Premda je smješteno u idiličnom pejzažu, na raskrižju putova koji vode za Dalmaciju, Liku, Hercegovinu i Bosnu, Bosansko Grahovo je danas gotovo napušten grad. S prosječnom dobi stanovništva većom od 52 godine, prema posljednjem popisu bilo je i ‘najstarija’ općina u Bosni i Hercegovini, a danas je ta brojka vjerovatno i veća.

– Omladina ode jer ovdje nema kruha. Ostaju oni što ništa ne znaju, jedino lud čovjek može biti ovdje! Budem u Banjoj Luci, ovdje s ovom penzijom ne bih mogao živjeti, a tamo mogu – priča Dragan Bajić za Federalnu televiziju.

– Sve stari, nemoćni, muž dvije godine ne izlazi iz kuće, iako je pokretan, pa moram ja hodati, nema ko drugi. Dvije su mi kćerke u Beogradu, živim kako moram – govori Vesa Dražić.

Ako pitate Grahovljane što im nedostaje, kažu, lakše bi im bilo nabrojati što imaju, jer mnogo toga nemaju.

– Nedostaje prevoz. Trebaš platiti nekoga 100 maraka da te odveze doktoru u Livno – dodaje Vesa.

– Djeca kad završe osnovnu, najbliže im je srednju nastaviti u Drvaru ili da idu dalje u veće gradove. Nema baš puno promjena nabolje, uvijek nekako ide nagore – kaže Željko Kesić.

– Šta u Grahovu radi, s mog aspekta, ne radi ništa osim Udruženja žena. To mogu da pohvalim, počevši od paketa od prehrane, krave, kuće, krova, svega. To je jedino što radi u Grahovu, drugo ništa – kaže viša medicinska sestra u mirovini Milena Marić.

Za osnovce i mlađu djecu, jer u Grahovu nema dječjeg vrtića, Udruženje je prije 11 godina otvorilo dnevni centar „Gnijezdo“, a za žrtve obiteljskog i drugog nasilja pruža višestruku pomoć.

– Dolaze po pravnu pomoć, po psihosocijalnu podršku, pomoć psihologa, savjetovanje, zato smo otvorili taj centar, ustvari, savjetovalište za žene. A onda su nam tu opet stariji i nemoćni koji su željni razgovora, da im neko dođe, da ih obiđe – navodi Danka Zelić, predsjednica UG Grahovo iz Bosanskog Grahova.

I to radi njihovih 12 volontera, jer u Grahovu nema ni Centra za socijalni rad. A i ono malo gospodarstvenika i obrtnika posluje u nemogućim uvjetima, jer u ovoj općini nema ni banke, ni bankomata, a središte grada i danas podsjeća na nedavnu prošlost, izvijestila je Federalna TV.