Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Blagi rast prihoda od PDV-a, akciza i carina u BiH
  • Svjetski ekonomski forum 2026: Stablecoini kao nova finansijska infrastruktura
  • Čović: Amerikanci žele graditi autoput BiH – Crna Gora
  • Veliki preokret: Drašković investira 50 miliona KM u Hercegovinu
  • Bh. grad dobio ‘preluksuzni’ objekat: Najveća investicija u 20 godina
  • Pri kraju ključna dionica u Hrvatskoj: Od Pule do Zagreba za dva i pol sata
  • Skočio broj putničkih automobila u RS: U jednom gradu veći i za 55 posto
  • Kraj već 5. februara? Hoće li 500 radnika bh. firme na ulicu
  • Od maja 2026. ponovo kreće direktna aviolinija Berlin – Sarajevo
  • Ko je turski gigant koji u BiH želi ugovor od milijardu KM
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Amerika više ovisi o uvozu iz Kine nego obrnuto

Amerika više ovisi o uvozu iz Kine nego obrnuto

0
By BiznisInfo on 21/04/2025 Ekonomija

Sjedinjene Države značajno ovise o uvozu iz Kine, pri čemu više od trećine ukupnog uvoza dolazi iz Kine, sa 198 različitih proizvoda, dok Kina uvozi samo 68 artikala iz SAD-a, objavile su RIA Novosti, pozivajući se na podatke Nacionalne službe za statistiku.

Prema informacijama ruske agencije, uvoz iz Kine čini više od trećine ukupnog američkog uvoza, dok Kina iz Amerike uvozi samo 68 proizvoda.

Među 68 grupa proizvoda, kinesko tržište lani je uvelike ovisilo o američkom uvozu, posebice kada je riječ o peradi, gdje je SAD činio čak 93 posto kineskog uvoza.

Također, više od 70 posto kineskog uvoza bili su korejski usjevi, mesni proizvodi, a oko dvije trećine bila je prodaja upaljača i biljaka sirka, prenio je SEEbiz.

Sjedinjene Države također su bile glavni dobavljač Kine sa 60 posto ogledala, kaolina, tantala, celuloze, aviona, turbomlaznih motora, plinskih turbina, stočne hrane i kvarca.

Ostala roba, za koju SAD čini najmanje trećinu isporuka, uključuje antibiotike, pamučna vlakna i kamione. Proizvodi koje su Kinezi najviše kupovali od SAD-a su naftni derivati, vrijedni 14 milijardi dolara, iako je udio SAD-a na kineskom tržištu naftnih derivata 16 posto.

Slična situacija vrijedi i za robu vrijednu milijardu dolara i više, gdje je više od trećine došlo iz Sjedinjenih Država, uključujući turbomlazne motore – 6,6 milijardi dolara, avione – 5,3 milijarde dolara, acikličke ugljikovodike – 2,8 milijardi dolara, pamučna vlakna – 1,85 milijardi dolara i još 1,7 milijardi dolara vrijedne isporuke.

S druge strane, među proizvodima kod kojih kineske firme ostvaruju više od trećine isporuka američkom tržištu, prednjače telefoni – 50,9 milijardi dolara, uz sniženu carinu od 20 posto umjesto 145 posto na ostalu robu, električne baterije – 17,9 milijardi dolara, video igrice i konzole, također vrijedne 17,9 milijardi dolara, te električni grijači vode – 6,6 milijardi dolara.

Amerikanci su kupili više od 90 posto od jedanaest artikala iz Kine, uključujući dječja kolica, kišobrane, termosice i vatromete. Kineski dobavljači čine više od dvije trećine američkog uvoza krede, mangana, itrija i skandija.

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Blagi rast prihoda od PDV-a, akciza i carina u BiH

02/02/2026

Svjetski ekonomski forum 2026: Stablecoini kao nova finansijska infrastruktura

02/02/2026

Čović: Amerikanci žele graditi autoput BiH – Crna Gora

02/02/2026

Veliki preokret: Drašković investira 50 miliona KM u Hercegovinu

02/02/2026
Tagovi
investicijeVolkswagenNjemačkazapošljavanjeKonzumNaftaIzvozBLSEVlada FBiHBoljiposao.comSASEBingoHrvatskaBanketurizamautomobili
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.