5 razlika između radoholičara i najboljeg radnika

0

To što svako jutro dolazite prvi na posao i odlazite sa njega posljednji ne znači da ste najbolji radnik u firmi. U stvari, ne znači čak ni da ste dobar radnik.

Prvo i prvo, predugi radni dan i učinak od 110 posto mogućnosti će, skoro neizbježno, dovesti do toga da psihički i fizički sagorite u tome, piše Business Insider a prenosi B92.

Drugo, ima nekih velikih razlika između radoholičara i najboljih radnika. Radoholičarstvo zaista liči na vrhunski rad, ali je zapravo suprotnost tome.

Evo kako da prepoznate da li grizete posao, ili zapravo samo grizete sebi dušu.

  1. Teško vam je da odredite prioritete

Dok radoholičarima nije lako da se odluče između prioritetnih zadataka, pa se oko svega nerviraju u isto vrijeme, najbolji radnici razumiju da svoju energiju moraju da koriste i usmjeravaju na održiviji način. Radoholičari rade teško, na nezdrav i neodrživ način, nesrećni su i sagore u tome.

  1. Potrebna vam je potvrda vrijednosti od kolega

Dok se radoholičari konstantno trude da zavrijede pohvale i odobravanje svojih nadređenih i kolega, najbolji radnici znaju svoju vrijednost i povremeno procjenjuju svoj rad kako bi se dodatno poboljšali.

  1. Stalno ste prezauzeti (vjerovatno zbog načina na koji pristupate poslu)

Najbolji radnici su fokusirani na rezultate koji proističu iz dobrog obavljanja posla. A to postižu proaktivnim pristupom poslu i vremenu, organizujući dane i držeći se najvažnijih zadataka. U međuvremenu, radoholičari sve vrijeme rade jer se osjećaju nesigurno kada ne rade.

To znači da imaju malo slobodnog vremena jer dozvoljavaju drugima da odluče kako će njihovo radno vrijeme biti provedeno – umjesto da pristupe poslu proaktivno, reaguju na sve što se dogodi tokom radnog dana.

  1. Nikada ne znate kad je dosta

Dok najbolji radnici imaju jasnu predstavu uspješnosti i rade da je ostvare, radoholičari su uvijek isuviše fokusirani na ono što je nedovoljno jer im je pojam uspjeha nedefinisan. Radoholičar ne zna kada je stvarno dosta. Uvijek žele još i pokušavaju da sve urade maksimalno jer ne znaju tačno šta za njih znači uspješnost.

  1. Ne brinete dovoljno o sebi

Najbolji radnici stavljaju sebe na prvo mjesto jer znaju da će im to omogućiti da na najvišem nivou odgovore zadacima i posluže drugima. Povremeno to može djelovati sebično, ali zapravo nije, jer žele da pruže prvoklasnu uslugu onima za koje i sa kojima rade.

U međuvremenu, radoholičari uvijek stavljaju potrebe drugih ispred svojih. Zbog toga često misle da su nesebični, pa iako imaju dobru namjeru, zapravo samo izgore u tome. A to, naravno, nikome ne donosi ništa dobro.