Advertisement

Znate li ko je bio prvi svjetski milijarder

0

Dok danas svijet raspravlja o tome ko će postati prvi bilioner, odnosno prva osoba koja će imati bogatstvo od hiljadu milijardi dolara, vrijedi se prisjetiti kada smo dobili prvog milijardera.

Riječ je, naime, o Johnu D. Rockefelleru koji je postao prvi svjetski milijarder 1916. godine, ponajviše zahvaljujući naftnom biznisu.

Rockefelleri su američka industrijska, bankarska i politička porodica, koju su utemeljili John D. Rockefeller (1839. – 1937.) i njegov brat William Rockefeller (1841. – 1922.).

Poznata je po svom bogatstvu koje su stekli u preradi i eksploataciji nafte te investicijama u bankarskom sektoru.

Ubrajaju se među najveće svjetske privatne poduzetnike u naftnom poslovanju tokom kasnog 19. i početkom 20. stoljeća, uglavnom kroz firmu „Standard Oil Company“.

John D. postao je 1916. godine prvi svjetski milijarder, a u trenutku njegove smrti, njegovo bogatstvo procjenjivalo se na 1,5 posto američkog BDP-a.

Za svoga života, važio je za najbogatijeg čovjeka, zbog čega je vremenom postala poznata izreka „bogat kao Rockefeller“.

Sljedeće generacije porodice su uveliko smanjile porodično bogatstvo. No, njihovo ukupno porodično bogatstvo i dalje se mjeri milijardama dolara.

Standard Oil je zahvaljujući monoplističkom položaju na naftnom tržištu (u SAD, držao je tržišni udio od približno 90 posto) dugi niz godina ostvarivao vrlo visoke profite, koji su Rockefellerima omogućavali reinvestiranje u razne druge djelatnosti. Na kraju je Vrhovni sud SAD-a 1911. godine odredio da se kompanija mora podijeliti na 34 manje firme.

John D. Rockefeller

Rockefelleri su zadržali proporcijalne udjele u svim novonastalim firmama, a njihovo je osobno bogatstvo čak i poraslo, iako im je smanjen utjecaj u naftnoj industriji.

Porodica je također poznata po svojoj dugoj saradnji i finansijskom interesu u banci “Chase Manhattan Bank”, sada dijelu banke “JP Morgan Chase”. Na glasu su kao jedna od najmoćnijih grupa unutar Sjedinjenih Država i dobro su integrirani u bankarski sektor.

Bili su jako uključeni u mnoge građevinske projekte u SAD-u tokom 20. stoljeća. Glavni među njima su: Svjetski trgovački centar, Rockefeller centar, Lincolnov centar izvedbenih umjetnosti, One Chase Manhattan Plaza, MoMA i druge.

Porodično porijeklo

Porodica Rockefeller porijeklom je iz Westerwalda, Rheinland-Pfalz, u Njemačkoj, odakle se njihov predak Johann Peter Rocke(n)feller (1681. – 1765.) preselio u Sjevernu Ameriku 1723. godine i nastanio u Amwellu, New Jersey, gdje je podigao plantažu.

Jedan od prvih članova porodice koji se naselio u New Yorku bio je putujući trgovac i sitni poduzetnik William Avery Rockefeller (1810. – 1906.), koji je sa ženom Elizom Davison imao šestero djece. Dvojica njegovih sinova, John D. Rockefeller (1839. – 1937.) i njegov brat William Rockefeller (1841. – 1922.) postali su naftni tajkuni i suosnivači Standard Oila te začetnici porodičnog bogatstva i moći.

John D. i njegov brat William osnovali su 1870. godine naftnu firmu koja je postala temelj njihovog bogatstva i utjecaja.

Premda je bio mecena brojnih obrazovnih i naučnih institucija, poput Univerziteta u Chicagu i Univerziteta Rockefeller te istaknuti filantrop, John D. Rockefeller je kao industrijalac često bio kritiziran i optuživan zbog nemoralne poslovne prakse.

Za svoga života donirao je oko 500 miliona dolara u razne dobrotvorne svrhe, prema podacima sa Wikipedije.