Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je nastavak velikog investicionog ciklusa u putnu infrastrukturu, uključujući izgradnju novih autoputeva i brzih saobraćajnica koje bi povezale zapadnu i jugozapadnu Srbiju, ali i dodatno ojačale saobraćajne veze prema Bosni i Hercegovini.
Kako je istakao, fokus je na povezivanju Kraljeva, Raške, Novog Pazara i Višegrada, ali i na završetku ključnih koridora koji bi trebali biti u funkciji već tokom naredne godine.
Autoput ka Novom Pazaru i Višegradu
Vučić je potvrdio da će nakon završetka dionica na Moravskom koridoru biti nastavljen razvoj putne mreže prema jugozapadu zemlje.
– Odmah nastavljamo izgradnju puta od Kraljeva prema Mataruškoj i Bogutovačkoj Banji, dalje ka Studenici, Baljevcu, Ušću, Raški i Novom Pazaru – rekao je Vučić.
Posebno je izdvojio dionicu kod Raške, gdje je planirana izgradnja dodatnih 12,5 kilometara puta do Jarinja. Također je naveo da postoji spremnost Srbije da finansira i izgradnju oko 45 kilometara puta do Kosovske Mitrovice, ukoliko se postigne dogovor s međunarodnim partnerima.
– Ako ne bude dogovora, gradit ćemo do Jarinja. U svakom slučaju, idemo dalje – poručio je Vučić.
Istovremeno je najavio i nastavak radova na pravcu Požega – Arilje – Ivanjica – Kladnica – Duga Poljana u sjeničkoj opštini.
Moravski i Fruškogorski koridor
Predsjednik Srbije podsjetio je da je već puštena u saobraćaj dionica autoputa na Moravskom koridoru od Vrnjačke Banje do Vrbe kod Kraljeva, te da će kompletan koridor biti završen do kraja augusta ili početka septembra.
– Moramo da nastavimo radove, moramo konačno da uradimo i krenuli smo u pregovore da se hitno nastave radovi od Požege preko Užica, Gorjana, Zlakuse, Sevojna do Užica i Bele zemlje, da to uradimo svakako, da bi nam Zlatibor bio mnogo bliži, a onda ćemo malo da sačekamo i da uradimo ostatak do Kotromana prema Višegradu – rekao je Vučić.
Govoreći o sjeveru zemlje, naveo je da će gotovo cijeli Fruškogorski koridor biti završen do kraja 2026. godine, dok će preostala dionica od Paragova do Petrovaradina biti okončana do maja 2027.
U zapadnom dijelu Srbije planira se završetak dionice Slepčević – Badovinci, čime će se dodatno poboljšati veza sa Semberijom i Bosnom i Hercegovinom. Također se radi i na pravcu Kuzmin – Sremska Rača, koji predstavlja važan granični prelaz prema BiH.
Brzi voz i novi infrastrukturni projekti
Vučić je potvrdio da će brzi voz Beograd – Budimpešta krenuti za oko dva mjeseca, te da će putovanje trajati svega dva sata i 45 minuta.
– Sjednete u Beogradu, a izađete u centru Budimpešte – rekao je Vučić, dodajući da se s mađarskom stranom radi na pojednostavljenju graničnih procedura kako bi se izbjegla zadržavanja.
Najavio je i nastavak radova na brzoj saobraćajnici ‘Osmeh Srbije’, kao i planove za buduću banatsko-bačku prugu, koja bi povezivala Pančevo, Suboticu i Vrbas.
Požarevac – Golubac: završetak naredne godine
Govoreći o istočnom dijelu zemlje, Vučić je izjavio da će brza saobraćajnica Požarevac – Veliko Gradište – Golubac biti završena tokom naredne godine.
– Imamo kompletnu trasu s obilaznicom do Golupca. Radovi dobro napreduju i sve će biti gotovo naredne godine – rekao je.
Metro i dalji planovi
Na kraju je najavio da će u martu i aprilu početi radovi na beogradskom metrou, a da bi cijeli sistem trebao biti završen u roku od tri godine.
– Sve su to projekti koji su dio šireg plana razvoja i priprema za Ekspo – zaključio je Vučić.


