Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Homea širi svijet uređenja doma: Treća prodavnica otvara se u Istočnom Sarajevu
  • Zvanično počela izgradnja objekta “Bijeli Dvor” na Ilidži
  • Samsung Galaxy S26 FE: Najnovije premijum Galaxy iskustvo, usmjereno na ono što je najvažnije
  • Potpisani ugovori: Grad Livno za podršku poduzetnicima osigurano 160 hiljada KM
  • Ministri Pozder i Lakić: Nećemo stati na smjeni Uprave TE Tuzla, slijede konkretne mjere i utvrđivanje odgovornosti
  • Udruženje poslodavaca u FBiH predstavilo dokument “Šta poslodavci očekuju od vlasti”
  • Više od 100 kineskih privrednika dolazi u BiH: Sarajevo i Banja Luka domaćini poslovnih foruma
  • VW planira smanjiti broj radnih mjesta u menadžmentu za četvrtinu
  • Završeni radovi na izgradnji kružnog toka na Južnoj longitudinali
  • Sarajevska porodica napravila imperiju od ćevapa: Danas imaju 60 restorana i prihod od skoro 80 miliona KM
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Vučić: Amerikanci uvode sankcije NIS-u 1. oktobra

Vučić: Amerikanci uvode sankcije NIS-u 1. oktobra

0
By BiznisInfo on 26/09/2025 Ekonomija

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) stupiti na snagu 1. oktobra je naveo da će u narednom razdoblju biti zaliha, ali da će postojati problem s isplatama plata zaposlenima u NIS-u i sa svim drugim transakcijama.

Objasnio je to time što nijedna banka neće htjeti sarađivati s kompanijom koja je pod američkim sankcijama.

– Čini mi se da su Amerikanci produžili neuvođenje sankcija samo još četiri dana, odnosno do 1. oktobra. Znači, od 1. oktobra imat ćemo uvedene sankcije prema NIS-u – rekao je Vučić novinarima u New Yorku.

Ocijenio je da je Srbija u toj situaciji “kolateralna šteta odnosa Amerikanaca, Zapada i Rusa”, prenio je SEEbiz.

– Platit ćemo visoku cijenu zato što su Rusi većinski vlasnik NIS-a. Dakle, da budemo sasvim načisto i da bude sasvim jasno svim našim građanima, bili smo izrazito korektni prema ruskim i američkim partnerima. Trudit ćemo se biti korektni, ali ljudi moraju znati da ćemo platiti izrazito visoku cijenu – rekao je Vučić.

“Čeka nas teško vrijeme i zima”

Istaknuo je da zaliha neće nedostajati u narednom razdoblju, ali da će postojati problem s isplatama plata zaposlenima u NIS-u, kao i sa svim drugim transakcijama, budući da nijedna banka neće htjeti sarađivati s kompanijom koja je pod američkim sankcijama.

– Da sačekamo, možda se neko čudo dogodi do 1. oktobra. Čeka nas teško vrijeme i zima. Dat ćemo sve od sebe da građani imaju toplu zimu u svojim domovima i da ne brinu za opskrbu za svoje automobile i one koji voze kamione, a sve ostalo bit će mnogo, mnogo teže. Komplicira se sve, od ekonomskih do svih drugih stvari. Niti smo luk jeli, niti smo ga mirisali, ali platit ćemo visoku cijenu – naglasio je Vučić.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Rekao je da Srbija radi na pronalaženju rješenja za uvođenje američkih sankcija NIS-u, ali da nailazi na vrlo malu zainteresiranost pojedinih strana za probleme s kojima se suočava.

“Nailazimo na zid”

– Radimo i ispitujemo sve mogućnosti, ali kada vidite da postoji mala zainteresiranost pojedinih strana za probleme s kojima se Srbija suočava, šta da radite. Nailazimo na zid; ako ga pokušamo probiti glavom, povrijedit ćemo se. Trudimo se pronaći neki drugi put, da ne bude udarac u zid – rekao je Vučić.

Kako je naglasio, u ovom trenutku ne vidi rješenje za taj problem i poziva sve u Srbiji da, ako vide rješenje, ukažu na njega. Istaknuo je da ruska strana ne želi prihvatiti ponuđeno, a da Amerikanci uvode sankcije bez obzira na prijedloge odgode.

– Šta da radim, da prijetim Rusima, Amerikancima? Mi smo mali, nema smisla, a moram narodu osigurati naftu – rekao je Vučić.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Homea širi svijet uređenja doma: Treća prodavnica otvara se u Istočnom Sarajevu

27/08/2026

Zvanično počela izgradnja objekta “Bijeli Dvor” na Ilidži

27/08/2026

Samsung Galaxy S26 FE: Najnovije premijum Galaxy iskustvo, usmjereno na ono što je najvažnije

27/08/2026

Potpisani ugovori: Grad Livno za podršku poduzetnicima osigurano 160 hiljada KM

27/08/2026
Tagovi
NjemačkainvesticijeBanketurizamNaftazapošljavanjeBingobiznis vijestitop pričeSASEautomobiliVolkswagenVlada FBiHBLSEHrvatskaIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.