Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Kuvajt daje 30 miliona KM za nastavak gradnje veoma važne dionice autoputa u FBiH
  • LAKŠE DO AERODROMA: Ovaj dio Sarajeva dobit će novu cestu i nove trolejbuske i tramvajske linije
  • Otvorena ljetna sezona na Jahorini: Olimpijski centar najavio novi investicioni ciklus, dva investitora ulažu više od 400 miliona
  • Poslodavci otkrili šta ih najviše koči kod programa zapošljavanja u FBiH: Trebaju nam radnici, ali…
  • Nezapošljavanje osobe s invaliditetom poslodavca može koštati više od 5.000 KM godišnje
  • Federacija BiH dio regionalne inicijative vrijedne 3,4 miliona eura za razvoj digitalne ekonomije
  • POSAO ZA 150 LJUDI: Rimac pokrenuo serijsku proizvodnju baterija za njemačkog giganta
  • Messer objavljuje Izvještaj o održivosti 2025: Fokus na dekarbonizaciju, sigurnost i dugoročnu održivost
  • Bingo otvara novi objekat, građani oduševljeni: “Jedva smo čekali da stignete i u naš grad!”
  • 230.000 KM ZA NOVE BIZNISE: Budući poduzetnici mogu dobiti i do 30.000 KM
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Finansije»Vozači u BiH 2018. državi dali 620 miliona KM
Finansije

Vozači u BiH 2018. državi dali 620 miliona KM

BiznisInfoBy BiznisInfo26/01/2019Updated:31/01/2019Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Vozači u Bosni i Hercegovini dnevno plate oko 1,7 miliona konvertibilnih maraka državi od kupljenog goriva na benzinskim pumpama.

To proizilazi iz podatka Uprave za indirektno oporezivanje BiH u kojoj je za Srpskainfo rečeno da je prošle godine prikupljeno ukupno 620,7 miliona maraka po osnovu putarina na naftu i naftne derivate.

To je za 238 miliona konvertibilnih maraka više nego u godini prije, jer je od februara prošle godine povećana putarina za 0,15 KM po litri derivata za autoputeve.

Kupovinom goriva na tržištu BiH vozači plaćaju dvije putarine. Jedna je za igradnju puteva, a druga je za izgradnju autoputeva i izgradnju i rekonstrukciju ostalih puteva. Obje iznose 0,40 KM.

Kad je u pitanju raspodjela prihoda od putarina, oni su se dijelili na dva načina. Od ukupno prikupljene putarine u iznosu od 620,7 miliona KM, prvi dio je putarina za izgradnju puteva i taj dio je iznosio 234,8 miliona KM. Ova sredstva su raspoređena sa svim ostalim prihodima od indirektnih poreza, dakle prema koeficijentima koje na kvartalnom nivou usvaja Upravni odbor UIO (Federacija BiH 64,26%, Republika Srpska 32,19 i Brčko distrikt 3,55 odsto).

Drugi dio je putarina za izgradnju autoputeva i izgradnju i rekonstrukciju ostalih puteva, i rapoređena je po posebnim koeficijentima, na način da je Federaciji BiH pripalo 59, Republici Srpskoj 39 i Brčko distriktu dva odsto. Federaciji je raspoređeno 188,5 miliona KM, Republici Srpskoj 124,6 miliona KM i Brčko distriktu 6,4 miliona KM. Ostatak predstavlja rezervu na posebnom podračunu Jedinstvenog računa za poravnanje kada Upravni odbor usvoji konačan akt o raspodjeli ovih sredstava.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Osim toga, UIO je u toku prošle godine prikupila i prihode po osnovu akciza na naftu i naftne derivate u iznosu od 499,8 miliona KM, a koju plaćaju naftni uvoznici. Ovi prihodi su raspoređeni korisnicima sa svim ostalim prihodima od indirektnih poreza, FBiH, Republici Srpskoj i Brčko distriktu.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Kuvajt daje 30 miliona KM za nastavak gradnje veoma važne dionice autoputa u FBiH

18/06/2026

LAKŠE DO AERODROMA: Ovaj dio Sarajeva dobit će novu cestu i nove trolejbuske i tramvajske linije

18/06/2026

Otvorena ljetna sezona na Jahorini: Olimpijski centar najavio novi investicioni ciklus, dva investitora ulažu više od 400 miliona

18/06/2026
IZDVOJENO

Messer objavljuje Izvještaj o održivosti 2025: Fokus na dekarbonizaciju, sigurnost i dugoročnu održivost

18/06/2026

Nogometna groznica: Postani dio Raiffeisen tima

17/06/2026

Hifa Oil CG među najuspješnijim srednjim preduzećima u Crnoj Gori

11/06/2026
Tagovi
automobiliVolkswagenHrvatskazapošljavanjeturizambiznis vijestiIzvoztop pričeBingoinvesticijeBLSENjemačkaNaftaSASEVlada FBiHBanke
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.