Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Nastaje jedna od najvećih bankarskih grupacija u Evropi: Njemački gigant Commerzbank dobija novog vlasnika
  • Konačna sudbina Koksare: Industrijski gigant bit će prodat u dijelovima
  • Pokreće se veliki projekt u BiH: Cesta duga 180 kilometara povezala bi sedam gradova
  • Tešanj kreće u veliku ekspanziju: Gradit se čak 125 hektara poslovnih zona, u planu i aerodrom
  • Blokiran projekt od 23 miliona KM: Gradilište brze ceste kod Sarajeva zaraslo u korov
  • Hoće li nepoštivanje sporazuma ugroziti izgradnju Muzeja Ars Aevi?
  • Jedno od najvećih imena auto-industrije u BiH: Vlasnik Brabusa posjetio kraljevski grad
  • HIFA OIL Koncern podržao Festival „Slovo Gorčina“ i dugoročnu inicijativu za očuvanje nekropola stećaka
  • Veliki interes za Tešanjski sajam privrede: Na jubilarnom izdanju predstavit će se više od 800 izlagača
  • Američki div Bechtel pred novim megaprojektom na Zapadnom Balkanu od 2,6 milijardi eura
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Volkswagen dolazi u Srbiju?
Kompanije

Volkswagen dolazi u Srbiju?

BiznisInfoBy BiznisInfo03/03/2019Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Njemački Volkswagen odlučio je da novu fabriku gradi u Srbiji, a prvi automobili iz srpskog pogona tog automobilskog giganta trebalo bi da se pojave 2023. godine, pišu “Večernje novosti”.

List navodi da se najveći proizvođač vozila na svijetu za Srbiju odlučio u konkurenciji Rumunije, Turske, Sjeverne Makedonije i Bugarske, koja je dugo bila favorit za dobijanje te investicije.

Kako se navodi u tekstu, očekivalo se da će Rumunija i Bugarska, koje su članice EU, najprije dokopati nove investicije, a prema šansama, iza njih je bila Turska koja je sa 80 miliona stanovnika veliko tržište.

“Novosti” pišu da su performanse srpske ekonomije, dolazak gotovo svih najvažnijih proizvođača automobilskih komponenata, ali i prijateljski odnosi državnog rukovodstva Srbije sa kolegama iz Njemačke “pretegnuli jezičak na vagi u korist Srbije”.

List navodi da bi nova Volkswagenova fabrika trebalo da ima kapacitet od 300.000 automobila godišnje i da bi srpskom izvozu doprinosila sa 4,5 milijardi evra.

U Srbiji bi trebalo da se proizvodi pet modela iz “Volkswagenove”, “Škodine” i “Seatove” game, odnosno marki vozila koje su sastavni dio njemačke firme.

Prema nekim ranijim najavama iz Volkswagena, ali i iz Bugarske koja se nadala ovom poslu, investicija je vrijedna oko 1,4 milijarde evra, a planirano je da fabrika ima 5.000 zaposlenih, od čega čak 650 inženjera.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

List dodaje da je za izgradnju fabrike bitan faktor i to što Srbija raspolaže sa 10 odsto svjetskih zaliha litijuma, od kojih se prave baterije za elektroautomobile.

Iako će nova fabrika proizvoditi klasične automobile, “Novosti” pišu da će sigurno biti organizovana i produkcija elektro-vozila.

Srna

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Volkswagen
NAJNOVIJE

Nastaje jedna od najvećih bankarskih grupacija u Evropi: Njemački gigant Commerzbank dobija novog vlasnika

26/07/2026

Konačna sudbina Koksare: Industrijski gigant bit će prodat u dijelovima

26/07/2026

Pokreće se veliki projekt u BiH: Cesta duga 180 kilometara povezala bi sedam gradova

25/07/2026

Tešanj kreće u veliku ekspanziju: Gradit se čak 125 hektara poslovnih zona, u planu i aerodrom

25/07/2026
Tagovi
investicijezapošljavanjetop pričeNjemačkaBLSESASEVlada FBiHBingoNaftaautomobiliBanketurizamVolkswagenHrvatskaIzvozbiznis vijesti
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.