Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Most Hercegovina dobija spektakularno osvjetljenje i postaje novi simbol regije
  • Krenulo preuzimanje koje mijenja bankarsku mapu Evrope: Na stolu 37 milijardi eura
  • Veliki projekt kod Foče: Kanađani našli srebro, spremaju milione za investiranje
  • Vlada USK usvojila Program poticaja razvoja male privrede
  • Najskuplji vodni projekt u historiji: 79 milijardi dolara za umjetnu rijeku
  • Skupština KS usvojila zakonsko rješenje za lakši razvoj solarne energije
  • OTKRIVAMO Kreće gradnja na top lokaciji, Lidl stiže u trgovačko srce BiH
  • Tri bh. firme dobile mega-projekat na crnogorskom primorju od 200 miliona eura
  • Vlada Federacije BiH: Skoro 15 miliona KM javnim poduzećima iz oblasti prometa i komunikacija
  • Udruženje poslodavaca KS pozdravilo usvajanje Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o koncesijama
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Vlada RS: Zabraniti izvoz šumskih sortimenata na dvije godine

Vlada RS: Zabraniti izvoz šumskih sortimenata na dvije godine

0
By BiznisInfo on 21/06/2018 Ekonomija

Vlada Republike Srpske zatražila je od Savjeta ministara da na dvije godine zabrani izvoz šumskih drvnih sortimenata tarifne oznake “4403” s ciljem razvoja domaće drvoprerađivačke industrije.

Vlada Republike Srpske je danas usvojila informaciju o realizaciji zaključka donesenog na trećoj zajedničkoj sjednici Vlade Republike Srpske i Vlade Federacije BiH, te od Savjeta ministara traži da, s ciljem razvoja domaće drvoprerađivačke industrije, na period od dvije godine bude uvedena taksa na izvoz rezane građe bukve i hrasta.

Zatraženo je da taksa za hrastovo drvo tarifne oznake “4407 91” bude 120 KM po toni ili kubnom metru, dok bi taksa za bukvu bila 60 KM po toni ili kubnom metru.

Na sjednici je od Savjeta ministara zatraženo i da s ciljem zaštite domaćih potrošača koji koriste ogrevno drvo, na period od dvije godine bude uvedena taksa na izvoz cijepanog ogrevnog drveta tarifne oznake “4401” u iznosu od 25 KM po toni, odnosno 18 KM za kubni metar, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.

Prihodi od taksi bi putem Uprave za indirektno oporezivanje BiH bili uplaćivani u budžete entiteta i Brčko distrikta, i to na posebne namjenske “eskrou” /ESCROW/ račune u skladu sa porijeklom šumskih drvnih sortimenata od kojih su izrađeni poluproizvodi i proizvodi za koje se plaća taksa.

Sredstvima od taksi će se finansirati deminiranje šuma i izgradnja šumskih puteva, a posebnim propisom entiteta i Brčko distrikta će se urediti način finansiranja radova, način kontrole trošenja novca, način kontrole izvedenih radova, kao i druge potrebne odredbe, navodi se u saopštenju, prenosi Srna.

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Most Hercegovina dobija spektakularno osvjetljenje i postaje novi simbol regije

07/05/2026

Krenulo preuzimanje koje mijenja bankarsku mapu Evrope: Na stolu 37 milijardi eura

07/05/2026

Veliki projekt kod Foče: Kanađani našli srebro, spremaju milione za investiranje

07/05/2026

Vlada USK usvojila Program poticaja razvoja male privrede

07/05/2026
Tagovi
biznis vijestiVlada FBiHHrvatskaNjemačkaautomobilizapošljavanjeBankeNaftaBoljiposao.comBLSEinvesticijeBingoIzvozVolkswagenturizamSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.