Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Tržište šalje poruku: Federacija ne uspijeva prikupiti planirani novac
  • Srbija dobija nove vozove: Potpisan ugovor od 300 miliona eura
  • Velika promjena u FBiH: Oporezivat će se i dobici ispod 100 KM
  • Bh. firma započela radove na velikom projektu u Hrvatskoj
  • 110 miliona KM za povećanja plata budžetskih korisnika i zdravstvenih radnika u RS-u
  • Amerikanci su upravo kupili dug RS-a: Šta se krije iza ovog poteza
  • Slovenija prikupila 500 miliona eura ‘panda obveznicama’: O čemu se radi
  • Priča mjeseca: Kompleks vrijedan 16,9 miliona KM otvara se ove godine
  • Postoji interes investitora: Imovina Sarabona se prodaje za 23,5 miliona KM
  • Dogovoreni zajednički projekti Donjeg Vakufa i Bugojna
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Više od 45 miliona KM za programe podrške raseljenima i povratnicima  

Više od 45 miliona KM za programe podrške raseljenima i povratnicima  

0
By BiznisInfo on 16/02/2023 Ekonomija

Na prijedlog Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, Vlada FBiH je donijela odluke o usvajanju četiri programa utroška sredstava sa kriterijima raspodjele sredstava utvrđenih Budžetom FBiH za 2023. godinu ovom ministarstvu u ukupnom iznosu od 45.170.000 KM.

Vlada je danas usvojila i predloženi Plan povratka, obnove, gradnje i razvoja održivog povratka za 2023. godinu Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.

Kada je riječ o programima utroška sredstava, tri donesene odluke obuhvataju tekuće transfere pojedincima, a četvrta se odnosi na kapitalni transfer drugim nivoima vlasti i fondovima.

U sklopu transfera za raseljena lica i povratnike planirana je raspodjela 25.170.000 KM za šest programa. Svrha je stvaranje uslova za uspješnu realizaciju različitih vrsta pomoći iz Plana povratka, obnove, gradnje i razvoja održivog povratka za 2023. godinu, odnosno pružanje pomoći raseljenim osobama, povratnicima i izbjeglicama.

U okviru transfera za programe povratka u RS planirana je raspodjela 11.000.000 KM za dva programa, za realizaciju ciljeva iz danas usvojenog plana, odnosno pružanje pomoći raseljenim osobama, povratnicima i izbjeglicama u bh. entitetu Republika Srpska.

Planirana je i raspodjela 4 miliona KM u sklopu tekućeg transfera za zajedničke, međuentitetske i općinske projekte, te projekte sa nevladinim organizacijama. Svrha ovog programa je stvaranje uslova za uspješnu realizaciju pomenutih zajedničkih projekata, s ciljem pružanja pomoći raseljenima, povratnicima i izbjeglicama.

Četvrtim danas usvojenim programom, u sklopu kapitalnog transfera drugim nivoima vlasti i fondovima, planira se raspodjela 5 miliona KM za podršku implementaciji održivog povratka izbjeglih i prognanih sa područja regije Srebrenica. Cilj je uspješna realizacija raznih infrastrukturnih projekata pomoći iz Plana povratka, obnove, gradnje i razvoja održivog povratka za 2023. godinu, odnosno pružanje pomoći raseljenim osobama, povratnicima i izbjeglicama sa ovog područja.

Sredstva će se raspoređivati prema kriterijima utvrđenim u programima, te u skladu sa Planom povratka, obnove, gradnje i razvoja održivog povratka za 2023. godinu.

Korisnici su obavezni dodijeljena sredstva utrošiti namjenski i dostaviti izvještaj kojim se dokazuje namjenski utrošak. Način i rokovi izvještavanja o utrošku bit će utvrđeni ugovorima u skladu sa propisanim procedurama za svaki program, odnosno projekt pojedinačno. Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica će pratiti namjenski utrošak dodijeljenih sredstava.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Tržište šalje poruku: Federacija ne uspijeva prikupiti planirani novac

31/03/2026

Srbija dobija nove vozove: Potpisan ugovor od 300 miliona eura

31/03/2026

Velika promjena u FBiH: Oporezivat će se i dobici ispod 100 KM

31/03/2026

Bh. firma započela radove na velikom projektu u Hrvatskoj

31/03/2026
Tagovi
turizamNaftaBoljiposao.comBingoNjemačkaSASEIzvozautomobiliVolkswagenBankeKonzumBLSEinvesticijeVlada FBiHzapošljavanjeHrvatska
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.