Uskoro modernizacija bijeljinske ciglane Drina

0

Bijeljinska ciglana Drina će iduće godine obilježiti jubilej – 75 godina postojanja. Ovo je jedina ciglana u RS i jedna od četiri u BiH. Godišnje proizvedu 15 miliona jedinica bloka, a u narednom periodu neophodna je modernizacija, kako bi unaprijedili proizvodnju, uveli nove proizvode i opstali na tržištu.

Bijeljinska ciglana radi 24 sata deset mjeseci tokom godine, a period od kraja decembra do početka marta koristi se za godišnji remont. Prednost ove ciglane je to što ima sirovinu neposredno pored pogona što smanjuje troškove prevoza, javlja RTRS.

Za opstanak na tržištu neophodna je modernizacija i uvođenje novih sortimenata, prije svega, proizvodnja termo bloka. Prelazak na novu vrstu goriva prije osam godina pokazao je punu opravdanost.

Anica Panić, šef proizvodnje u Drini, rekla je da je proizvodnja modernizovana upotrebom druge vrste goriva.

– Koristili smo mazut za kompletno sagorijevanje i pečenje blokova, pa smo prešli na koks pola-pola. Dalja modernizacija bi bila usmjerena na asortiman proizvoda – navela je Panić.

Pogon u kojem se radi instaliran je 1984. godine, a ove godine realizovana je značajna investicija – nabavljen je robot.

– Instalirali smo robota koji je zamijenio 15 radnika i time smo nadomjestili hronični nedostatak radne snage koji je i dalje prisutan. Kod nas je stalno otvoren konkurs za NK radnike, bravare, mašinske inženjere, električare. Imamo velikih problema oko obezbjeđenja radne snage – rekao je Patar Savić, direkot IGM Drina a.d. Bijeljina.

Vahidin Ferhatović u bijeljinskoj ciglani radi 20 godina. Kao rukovodilac pulta zadužen je za sve mašine u proizvodnji.

– Pratim mašine, otklanjam kvarove, pratim proizvodnju i sve što posao zahtijeva. Ako stane jedna mašina, zaustavlja se  kompletna proizvodnja dok se ne završi popravka – kaže Ferhatović.

Sa Vladom RS potpisana je koncesija za korištenje zemljišta.

– U oktobru smo potpisali koncesiju na period od 23 godine čime smo zaokružili cjelinu. Naša mineralna sirovina glina se nalazi u krugu fabrike, što znači smanjenje troškova dovoza zemlje u fabriku i na taj način je lakše funkcionisanje firme – rekao je Darko Aleksić, zamjenik direktora Drine.

U bijeljinskoj ciglani ističu da zbog pandemije nisu imali problema sa plasmanom robe koja se najviše prodaje na području sjevero-istočnog dijela Republike Srpske, Tuzlanskog kantona, a manje količine odlaze u Srbiju i Crnu Goru.

Izvor: RTRS