Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Od danas veće penzije u FBiH za 469.000 penzionera: Prosječna prvi put prelazi 900 KM
  • Bužimska firma uložila pola miliona KM u solarnu elektranu: Proizvodnjom struje smanjit će troškove poslovanja
  • Rekordni rezultati poslovanja BH Telecoma: Prihodi porasli za više od 10 miliona KM
  • Raiffeisen banka prva u BiH istovremeno realizovala emisiju obveznica kroz javnu i zatvorenu ponudu
  • Vlada Federacije BiH preporučila poslodavcima da prilagode radno vrijeme 2. jula 2026. godine
  • Usvojen Dokument okvirnog budžeta FBiH za period 2027 – 2029. godine
  • Intesa Sanpaolo Banka predstavlja Apple Pay za korisnike Visa kartica
  • Potpisan ugovor vrijedan 237,47 miliona eura: Tri bh. firme gradit će budvansku obilaznicu
  • Šest zaposlenih osoba sa invaliditetom potvrđuje snagu podrške Fonda i IC „Lotos“
  • Direktor OC Jahorina za BiznisInfo.ba: Širimo skijalište za 40 kilometara, moći ćemo primiti i 25.000 skijaša dnevno
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Vijesti u fokusu»Ubistvo iranskog generala uzdrmalo berze

Ubistvo iranskog generala uzdrmalo berze

0
By BiznisInfo on 03/01/2020 Vijesti u fokusu
Ilustracija

Na azijskim berzama u petak su cijene akcija pale sa najviših nivoa u 18 mjeseci, dok su cijene nafte porasle zbog napetosti na Bliskom istoku nakon vazdušnog napada Amerike na aerodrom u Bagdadu.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u minusu 0,25 odsto.

Pritom su cijene akcija u Hong Kongu i Šangaju pale oko 0,2 odsto. U Singapuru i Južnoj Koreji indeksi stagniraju, dok su u Australiji cijene akcija porasle oko 0,6 odsto. Na Tokijskoj se berzi zbog praznika ne radi.

Na samom početku današnjeg trgovanja MSCI indeks dostigao je novi najviši nivo u 18 mjeseci, zahvaljujući jučerašnjim novim rekordnim dosezima berzanskih indeksa na Vol Stritu.

Ali, ubrzo su ti dobici splasnuli, dok je terminski S&P 500 indeks skliznuo 0,8 odsto, što znači da se danas poslijepodne može očekivati pad cijena akcija na Vol Stritu.

Ulagači su, naime, zabrinuti zbog rasta napetosti na Bliskom istoku, nakon što je rano jutros u Bagdadu ubijen moćni iranski general Kasem Sulejmani, a poginuo je i Abu Mehdi al-Muhandis, zapovjednik iračke policije.

Rakete su pale blizu teretnog terminala zapalivši dva vozila i ranivši više ljudi.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Pentagon je rano jutros potvrdio da je predsjednik SAD-a Donald Tramp naredio likvidaciju iranskog generala Sulejmanija.

“Američka vojska je na predsjednikovo naređenje donijela odlučne odbrambene mjere kako bi zaštitila američko osoblje u inostranstvu likvidirajući Kasema Sulejmanija”, saopštilo je američko ministarstvo odbrane.

Sada se čeka reakcija Irana. Napetost između SAD-a i Irana porasla je na tom području nakon američkih privrednih sankcija koje su naštetile iranskoj privredi. Dvije strane su međusobno prebacivale odgovornost za napade na naftna postrojenja, na skladišta oružja paravojnih grupa i na vojne baze u kojima su stacionirane američke snage.

“Ostaje nejasno koliko bi ovaj američki napad mogao uticati na tržišta dionica. Sve zavisi od toga kako će reagovati Iran”, kaže Tapas Strikland, direktor u Australia National Bank.

Ipak, tržišta dionica podržana su zahvaljujući nedavno najavljenim novim mjerama za poticanje rasta kineske privree, kao i optimizmom ulagača zbog dogovora između SAD i Kine o prvoj fazi trgovinskog sporazuma, što bi moglo zaustaviti trend usporavanja rasta dvije najveće svjetske privrede.

Hina

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Od danas veće penzije u FBiH za 469.000 penzionera: Prosječna prvi put prelazi 900 KM

01/07/2026

Bužimska firma uložila pola miliona KM u solarnu elektranu: Proizvodnjom struje smanjit će troškove poslovanja

01/07/2026

Rekordni rezultati poslovanja BH Telecoma: Prihodi porasli za više od 10 miliona KM

30/06/2026
IZDVOJENO

Priča mjeseca: Travnik dobija obilaznicu od 11,4 kilometra sa 13 mostova i 3 tunela

30/06/2026

„The first ever bronze for Bosnia and Herzegovina, well done!“ – Osvojen prvi Kanski lav u historiji BiH!

27/06/2026

Bingo otvorio hipermarket od 4.900 kvadrata: Investicija od 10 miliona KM donijela 80 radnih mjesta

26/06/2026
Tagovi
SASEBLSEautomobiliVlada FBiHtop pričeHrvatskaNaftaNjemačkaVolkswagenbiznis vijestiinvesticijeBankeBingoIzvozturizamzapošljavanje
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.