Vlada Federacije BiH priprema izmjene Zakona o doprinosima, a krajnji cilj je pojednostaviti ovu oblast. Izmjene Zakona, između ostalog, potrebne su i zbog toga što je donesen novi Opći kolektivni ugovor, kao i Zakon o radu, pa je potrebno uskladiti propise u ovoj oblasti, potvrdio je za Faktor premijer FBiH Fadil Novalić.
Jednostavnije uplate
– Rekli smo da ćemo oporezivati topli obrok, minuli rad, putne troškove i cilj je stoga pojednostaviti obračun. Umjesto deset uplatnica za jednog radnika, cilj nam je da firme trebaju popuniti svega dvije uplatnice – pojasnio je Novalić.
Goran Miraščić, savjetnik premijera, ističe da je ova izmjena nužna jer trenutno firme koriste mnogo virmana.
– Cilj je da se to svede na dva virmana, jedan za neto plaću radnika a drugu za poreze, pa će onda Porezna uprava FBiH dalje razgraničiti novac na dio koji pripada PIO-u, zdravstvu, naknadama za nezaposlenost i tako dalje. Intencija i krajnji cilj je da firme moraju koristiti samo dva virmana – pojašnjava Miraščić.
Druga izmjena na kojoj radi Federalna vlada tiče se poreza na dohodak. Plan je da se uvede progresivna stopa oporezivanja, koja bi bila neutralna što se tiče visine budžetskih prihoda, ali bi bila socijalnog karaktera.
– Nije isto kada se istom stopom od 10 posto oporezuju plaće od 5.000 KM i plaće od naprimjer 500 KM. Progresivna stopa znači da bi se u većoj mjeri opteretile veće plaće, da se fiskalni teret prebaci na one koji ga mogu podnijeti. S druge strane, olakšalo bi se realnom sektoru u kojem su niže prosječne plaće – kazao je Miraščić.
Novi model
Vlada još nije utvrdila na koji tačno iznos plaća se ukida porez na dohodak, a na koji se povećava. Jedan od prijedloga je da se ukine porez na dohodak na plaće do 500 ili 600 KM, a da se plaće iznad 1.500 KM oporezuju sa 20 posto poreza na dohodak.
Miraščić za kraj navodi da ovi budžetski prihodi svejedno ne idu u federalni budžet, već u niže nivoe vlasti. Dodaje da nije cilj da se nižim nivoima niti povećaju niti smanje prihodi, već da se izvrši preraspodjela poreskih stopa na osnovu modela iz razvijenih zemalja. (Faktor)