Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Dionice Sarabona skočile 380 posto nakon što je Bingo grupa preuzela imovinu kompanije
  • Šta Davor Macura preuzima u BiH: Dvije banke, 2,4 milijarde KM imovine i 700 zaposlenih
  • Da li vaš tim koristi puni potencijal modernih digitalnih alata za rad?
  • Veliki preokret: Dobit Elektroprivrede HZHB skočila sa 357 hiljada na 27,2 miliona KM
  • Završena dva velika projekta: Srbija uskoro pušta u promet dvije saobraćajnice prema BiH
  • Porsche ukida još 5.000 radnih mjesta
  • Prosječna neto plata u RS u junu iznosila 1.698 KM
  • Data saglasnost na veleprodajnu cijenu prirodnog gasa za distributivna privredna društva u FBiH
  • Nastavljeni radovi na drugoj fazi izgradnje zatvorenog olimpijskog bazena u Zenici
  • Izvještaj OECD-a: Turska među četiri najtraženije destinacije na svijetu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»U Njemačkoj 25.000 preduzeća pred bankrotom
Kompanije

U Njemačkoj 25.000 preduzeća pred bankrotom

BiznisInfoBy BiznisInfo05/03/2021Updated:05/03/2021Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Mnoge firme u Njemačkoj nalaze se na korak do bankrota i opstaju samo zahvaljujući pomoći države, a ekonomski eksperti procjenjuju da se radi o 25.000 preduzeća.

Finansijska pomoć po sistemu “kap po kap” bila je i još uvijek je strategija kojom Njemačka pokušava da ublaži žestoke posljedice korona krize. Finansijska pomoć, međutim, samo odlaže bankrot, piše Deutsche Welle.

Ekonomski stručnjaci strahuju da bi to moglo da se završi talasom bankrota čim država prestane da pomaže.

“Apsolutno je razumljivo to da se finansijski pomažu preduzeća koja su zbog lockdowna upala u probleme”, kaže ekspert instituta za evropska ekonomska istraživanja Lajbnic iz Manhajma (ZEW).

“Pored troškova koji se mjere milijardama, nediferencirani pristup mogao negativno da se odrazi na srednjoročni privredni rast i razvoj produktivnosti u Nemačkoj”, dodaje ZEW.

Osim što je dao pomoć vrijednu milijarde, zvanični Berlin donio je i odluku o prestanku obaveze podnošenja zahtjeva za stečaj. Kompanije su obično dužne da prijave stečaj u roku od tri nedjelje u slučaju nesolventnosti. Njemačka vlada je to pravilo stavila van snage prošle godine u martu, prvo do kraja septembra, a onda i do kraja 2020. godine.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Međutim, u izmijenjenom obliku pravilo važi do kraja aprila ove godine, za kompanije koje su od 1. novembra do 31. decembra predale zahtjev za pomoć zbog štete koju trpe zbog pandemije i koje su uz tu pomoć mogle da izbjegnu stečaj.

U privrednim granama koje su posebno pogođene krizom, u stečaj je otišlo manje od polovine firmi koliko se očekivalo prošle godine.

“Ta razlika posebno je uočljiva kod malih preduzeća, onih sa manje od deset zaposlenih. A što su kompanije veće, razlika se smanjuje”, objašnjava Georg Liht, rukovodilac Odjeljenja za istraživanje inovativne ekonomike i preduzetničke dinamike na institutu ZEW.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Dionice Sarabona skočile 380 posto nakon što je Bingo grupa preuzela imovinu kompanije

28/07/2026

Šta Davor Macura preuzima u BiH: Dvije banke, 2,4 milijarde KM imovine i 700 zaposlenih

28/07/2026

Da li vaš tim koristi puni potencijal modernih digitalnih alata za rad?

28/07/2026

Veliki preokret: Dobit Elektroprivrede HZHB skočila sa 357 hiljada na 27,2 miliona KM

28/07/2026
Tagovi
NaftaSASEVlada FBiHturizamautomobiliHrvatskainvesticijeNjemačkaVolkswagenbiznis vijestiBingozapošljavanjeIzvozBanketop pričeBLSE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.