Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Projekt od 120 miliona eura mijenja put iz BiH prema moru: Kreće gradnja tunela kroz Biokovo
  • Ginex dijeli 10 miliona KM dobiti: Polovina novca ide Federaciji BiH, milione dobija i Halil Oković
  • Objavljujemo listu najrazvijenijih kantona: Dva hercegovačka među top 3, ZDK pretekao Tuzlanski
  • Potpisan ugovor o učešću BiH na “Expo 2027” u Beogradu
  • Izraelska kompanija seli proizvodnju iz Turske u BiH: Fabrika od 15 miliona eura donosi 150 radnih mjesta
  • Veliko gradilište u Sarajevu: Na 14.000 kvadrata raste kompleks sa 450 stanova i velikim trgom
  • Objavljena nova rang-lista razvijenosti u FBiH: Široki Brijeg prestigao Mostar i Tuzlu
  • Velika italijanska investicija donosi tehnološki iskorak u BiH: Bosankar izgradio novu modernu fabriku
  • Privatni sektor motor rasta privrede: Firme u FBiH u 2025. zaradile 4,9 milijardi KM
  • EU mijenja pravila igre: Hoće li BiH otpad pretvoriti u energiju ili ostati zatrpana deponijama
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Trump odgodio uvođenje viših carina na uvoz čelika za EU

Trump odgodio uvođenje viših carina na uvoz čelika za EU

0
By BiznisInfo on 01/05/2018 Ekonomija

Američki predsjednik Donald Trump odgodio je uvođenje novih carina na uvoz čelika i aluminija za Kanadu, EU i Meksiko do 1. juna te je postigao dogovor o trajnim izuzećima za Argentinu, Australiju i Brazil, objavila je Bijela kuća u ponedjeljak.

Odluka je donesena samo nekoliko sati prije nego su privremena izuzeća za te zemlje trebala isteći.

U saopćenju je Bijela kuća objavila da će pojedinosti dogovora s Brazilom, Argentinom i Australijom uskoro biti finalizirane, ali nije otkrila uvjete.

“Administracija također produžava pregovore s Kanadom, Meksikom i EU-om na zadnjih 30 dana. U svim tim pregovorima administracija je usmjerena na kvote koje će ograničiti uvoz, spriječiti pretovar i zašititi nacionalnu sigurnost”, kaže se u saopćenju Bijele kuće.

Izvor blizak pregovorima je otkrio kako nakon 1. juna više neće biti produžavanja izuzeća.

Trump je 23. marta nametnuo 25 posto carina na uvoz čelika i 10 posto na aluminij, ali je odobrio privremena izuzeća za Kanadu, Meksiko, Brazil, EU, Australiju i Argentinu. Također je odobrio trajno izuzeće na carine za čelik za Južnu Koreju.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Američki predsjednik se poziva na trgovinski zakon iz 1962. kojem je cilj zaštita američkih proizvođača čelika i aluminija.

Trumpova administracija tvrdi da umjesto tarifa, zemlje koje su veliki izvoznici aluminija i čelika trebaju dogovoriti kvote kojima bi se garantovala sigurnost američkim proizvođačima.

Uvjeti dogovora s Brazilom, Argentinom i Australijom koje su izbjegle američke carine su nejasni, no Južna Koreja je dobila trajno izuzeće na carine za čelik pristavši na kvote koje će smanjiti njene isporuke čelika za oko 30 posto u odnosu na nivoe iz 2017. godinu. Seul je još uvijek obuhvaćen američkim carinama što se tiče aluminija.

No Kanada, Meksiko i EU insistiraju da neće pristati na kvote kako bi dobili trajno izuzeće iz američkih carina. Kanada je najveći izvoznik čelika u SAD i kanadska i američka industrija se dosta isprepliću.

Hina

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Projekt od 120 miliona eura mijenja put iz BiH prema moru: Kreće gradnja tunela kroz Biokovo

05/07/2026

Ginex dijeli 10 miliona KM dobiti: Polovina novca ide Federaciji BiH, milione dobija i Halil Oković

05/07/2026

Objavljujemo listu najrazvijenijih kantona: Dva hercegovačka među top 3, ZDK pretekao Tuzlanski

04/07/2026

Potpisan ugovor o učešću BiH na “Expo 2027” u Beogradu

04/07/2026
Tagovi
Njemačkainvesticijeautomobilibiznis vijestiBingoBanketop pričezapošljavanjeVolkswagenVlada FBiHturizamSASEBLSENaftaIzvozHrvatska
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.