Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Otvara li se Lidl u BiH ove godine? Pred kompanijom ključni izazov
  • Stigle dvije ponude za gradnju gasovoda u BiH vrijednog milijardu KM
  • Mostar u razgovorima s BNBM Eastern Europe o mogućim investicijama
  • Kako je mala evropska zemlja postala broj 1 u proizvodnji automobila
  • Sud u Crnoj Gori ukinuo neradnu nedjelju: Šta čeka FBiH
  • Glavna nagrada “Putovanje iz snova” u rukama sretne dobitnice
  • Blokade granica nanose milionske štete: Poslovna zajednica traži hitan prekid
  • Turska postala najveći strani investitor u Crnoj Gori
  • Šta donosi ‘Majka svih sporazuma’ i je li EU pronašla zamjenu za SAD
  • Nova energetska mapa regije: Američki gas stiže i u Srbiju
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Topla evropska zima ublažila energetsku krizu

Topla evropska zima ublažila energetsku krizu

0
By BiznisInfo on 19/01/2023 Ekonomija

Zbog natprosječno tople zime Evropa ne osjeća jak udarac energetske krize, štaviše loše prognoze za ekonomiju pretvaraju se u povoljne, a predviđa se i nastavak blage zime, piše The Economist.

Posjetitelji Varšave u ovo doba godine obično ne uživaju u temperaturama koje se približavaju 20 stepeni celzijusa. U januaru u Bilbau obično prevladava mraz, a ne tropska klima i kratki rukavi.

No, ova zima po svemu je neobična. Širom Evrope obaraju se temperaturni rekordi, a cijene energenata padaju: cijena prirodnog plina na glavnom kontinentalnom čvorištu TTF u Nizozemskoj pala je na nivoe koji su zadnji put viđene prije rata u Ukrajini.

Topla jesen odgodila je sezonu grijanja omogućivši punjenje skladišta do vrha, a topla zima omogućila je nadopunjavanje. Sve u svemu, Evropa troši upola manje plina nego zadnje dvije zime, a meteorolozi predviđaju blagi završni dio zime, prenosi agencija Hina.

Povoljno vrijeme nije jedini razlog za optimizam. Opskrba plinom raste kako novi terminali za ukapljeni prirodni plin počinju s radom. Mokra jesen i vjetrovita zima pomogle su u pokretanju hidro i vjetroturbina. Francuske nuklearne elektrane, koje su zatvorene zbog održavanja, polako kreću s radom.

„Svi ‘stresori’ koji su uzrokovali energetsku krizu 2022. godine popuštaju”, primjećuje ekonomist sa sveučilišta Hertie School u Berlinu Lion Hirth.

Pad cijena energije u Evropi omogućuje dodatan ekonomski poticaj, a pokazatelji poslovnih sentimenata rastu drugi mjesec zaredom.

Prkoseći tmurnim predviđanjima, njemačka industrijska proizvodnja i dalje se drži. Stope nezaposlenosti na samom su dnu širom Evrope, a kompanije planiraju zaposliti više radnika nego otpustiti, suprotno ranijim nagađanjima.

Analitičari prilagođavaju dosadašnja predviđanja i okreću ih u pozitivu. U banci Goldman Sachs smatraju da eurozona neće podleći recesiji u 2023. godini. Topla zima mijenja izglede evropske ekonomije.

Prerano za proglašavanje pobjede

Ipak, još je prerano za proglašenje kraja energetske krize. Cijene su i dalje daleko iznad uobičajenih. Ukupne cijene električne energije otprilike su dvostruko veće od onih sredinom 2021. godine. Isti plin koji trenutno košta oko 75 eura po megavatsatu, prije pandemije koronavirusa koštao je 10 eura. Daljnji padovi cijena nisu vjerojatni, a potražnja za industrijskim plinom će vjerojatno porasti. Elektrane na plin mogle bi početi zamjenjivati one na ugljen, kaže The Economist.

Iako su skladišta plina puna, Europa je i dalje u minusu, upozorava Međunarodna agencija za energiju (IEA). Pedviđa da upravo zbog tog nedostatka Evropljane čeka izazovna sljedeća zima.

Azijska potražnja plina raste, a rast će i dalje kako se kineska ekonomija vraća u normalnu. Konsultantska firma Timera Energy kaže da plinsko tržište još uvijek funkcionira na rubu opskrbnog kapaciteta, što znači da su oštre promjene cijena i dalje moguće.

The Economist piše da bi Evropa trebala pripaziti i iskoristiti dosadašnju sreću s vremenom, a da bi čelnici mogli iskoristiti priliku i preispitati brojne programe potpore koje su uveli tokom ljeta, od kojih su mnogi skupi, neučinkoviti i bez cilja. Dodaje da bi bilo mudro usmjeriti novac u ranjiva područja ekonomije i ulagati u zelene politike.

Neuobičajeno toplo vrijeme darovalo je Evropi odgodu velike krize, no borba protiv klimatskih promjena postat će izraženija i aktualnija kako će energetska kriza blijedjeti, zaključuje list.

Hina

 

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp

Related

Previous ArticleMicrosoft će ukinuti 10.000 radnih mjesta
Next Article Lufthansa predala ponudu za propalu italijansku kompaniju ITA

Related Posts

Kako je mala evropska zemlja postala broj 1 u proizvodnji automobila

28/01/2026

Blokade granica nanose milionske štete: Poslovna zajednica traži hitan prekid

28/01/2026

Šta donosi ‘Majka svih sporazuma’ i je li EU pronašla zamjenu za SAD

28/01/2026
najnovije

Otvara li se Lidl u BiH ove godine? Pred kompanijom ključni izazov

28/01/2026

Stigle dvije ponude za gradnju gasovoda u BiH vrijednog milijardu KM

28/01/2026

Mostar u razgovorima s BNBM Eastern Europe o mogućim investicijama

28/01/2026
IZDVOJENO

Delegacija ZEPS-a u zvaničnoj posjeti Izmirskoj privrednoj komori

27/01/2026

Udruženje poslodavaca u FBiH pozdravilo usvajanje Zakona o fiskalizaciji transakcija

26/01/2026

Počela blokada teretnih granica prema EU: Prevoznici traže izuzeće

26/01/2026
Tagovi
SASEHrvatskaIzvozturizamBankeautomobiliinvesticijeBoljiposao.comVlada FBiHBingoVolkswagenNaftaNjemačkazapošljavanjeKonzumBLSE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.