Top 10 poslovnih vijesti i događaja protekle sedmice

0

Gdje se u BiH gradi najveći tržni centar, koja izraelska firma će u BiH investirati 240 miliona KM, zbog čega Lidl BH gradi prvi objekat baš u Bijeljini…

Odgovore na ova pitanja pronađite u redovnom sedmičnom pregledu najvažnijih poslovnih vijesti i događaja u BiH koji vam donosi BiznisInfo.

10. Investicija u Mostaru: U planu 2.500 radnih mjesta u autoindustriji

Gradu Mostaru se prije 3, 4 mjeseca obratio jedan investitor s “mega investicijom”. Radi se o 20.000 metara kvadrtnih površine i zapošljavanja 2.500 radnika. Autoindustrija je u pitanju, rekao je mostarski gradonačelnik Mario Kordić. Kordić je to rekao vijećnicima Grada Mostara u okviru rasprave o prostornom planu koji obuhvata proširenje poslovne zone u Miljkovićima.

9. Sarajevski preduzetnik opisao svoj put od bankrota do miliona

U podcastu Biznis priče gostovao je sarajevski preduzetnik Edin Mehić. Mehić je voditelju Vladimiru Stankoviću ispričao svoju poslovnu priču kako je rekao “punu uspjeha i padova”. Mehić je u podcastu govorio o svom djetinjstvu i prvim preduzetničkim koracima, prvom biznisu i situaciji kada je bankrotirao. Pričao je o pokretanju a potom i prodaji najvećeg sajta za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini.

8. Još jedan evropski gigant obustavlja letove iz Sarajeva

Niskotarifni prevoznik Eurowings će ove zimske sezone znatno smanjiti svoju mrežu odredišta u bivšoj Jugoslaviji, što će uticati na Beograd, Sarajevo, Split i Zagreb. Kada je riječ o Sarajevu, Lufthansina niskobudžetna podružnica će obustaviti letove iz Stuttgarta počevši od 28. novembra do 19. decembra, te ponovno od 9. januara do 25. februara. Nadalje, usluge iz Kölna za glavni grad Bosne i Hercegovine bit će obustavljene od 11. januara do 17. februara.

7. Zašto je BiH primorana uvoziti struju posljednjih mjeseci

Ukupno trećinu proizvedene električne energije Bosna i Hercegovina dobiјa iz hidrocentrala. Izrazito sušni period i smanjenje vodostaja u akumulaciоnim jezerima značajno je uticao na smanjenje tih kapaciteta. Elektroprivrede su primorane uvoziti struju po višestruko većim cijenama.

6. Zbog čega Lidl prvi objekat u BiH gradi baš u Bijeljini

Njemačka kompanija Lidl, koja je prošle godine registrirala svoju firmu u BiH, počela je izgradnju objekta u Bijeljini, objavili smo prije nešto više od mjesec dana. Sada donosimo objašnjenje zbog čega prvi Lidlov objekat niče baš u ovom gradu.

5. Bh. firma punom parom gradi najskuplju cestu u Hrvatskoj

Gradnja je procijenjena na gotovo 460 miliona kuna (oko 120 miliona KM). Cesta D 403 – koja se gradi u Rijeci – trenutno je jedan od najvažnijih i najskupljih infrastrukturnih projekata u Hrvatskoj. Podsjetimo da ovu cestu gradi konzorcij Kolektor, GP Krk i sarajevski Euro-Asfalt.

4. Napreduju radovi na izgradnji najvećeg tržnog centra u BiH

U toku je izgradnja objekta investitora Mepromex Tešanj pod imenom Mega Mall. Kako se vidi na novim fotografijama, gradnja dobro napreduje. Inače, gradi se dodatnih 30.000 m2 uz postojećih 40.000 m2, pa investitori navode da će ovo biti najveći tržni centar u državi.

3. Izraelska firma u BiH sprema investiciju od 240 miliona KM

Vodeća izraelska kompanija u oblasti šoping centara Shopping Centers Ltd. sprema veliku investiciju u BiH ali u izgradnju vjetroparka i solarne elektrane. Vlada Republike Srpske dala je kocesiju za izgradnju vjetroparka i solarne elektrane “Planik” u Bileći firmi “B&B sunce i vjetar” iz ove opštine, a koja je inicirala ovaj postupak. Projekat je vrijedan 240 miliona maraka, a koncesija je dodijeljena na 27 godina.

2. Sletio prvi avion Ryanaira u Tuzlu, do Beča i natrag za 20 KM

Prvi avion Ryanaira sletio je ove sedmice iz Beča na Međunarodni aerodrom u Tuzli, čime je zvanično uspostavljenja saradnja sa jednom od najvećih avio kompanija u Evropi. Putnici će u narednom periodu iz Tuzle moći letjeti u Austriju, Njemačku i Švedsku. Cijene variraju u zavisnosti od datuma. Za pojedine datume cijene su i dalje po 10 KM.

1. Kako su trgovački lanci ujedinili tržište i kupce u BiH

Maloprodajno tržište u Bosni i Hercegovini vjerovatno je najbolje integrisani dio bh. ekonomije. Trgovinski lanci u BiH slobodno posluju i razvijaju svoj posao na cijeloj teritoriji zemlje, bez obzira na entitetske linije. Osim toga, oni su često nosioci lokalnog razvoja i pokretači ekonomije u mnogim sredinama. Osim što zapošljavaju lokalno stanovništvo i ubrajaju se u vodeće poslodavce, često pružaju mogućnost lokalnim proizvođačima da plasiraju svoje proizvode.