Suosnivač Meshminda govori za BiznisInfo.ba: Dolazak ABB-a važan je cijelu IT industriju u BiH

0

U poslovnim krugovima u BiH odjeknula je informacija koju smo nedavno objavili da švicarska kompanija ABB preuzima vlasništvo nad sarajevskom firmom koja se bavi softverskim uslugama “Meshmind”, a kako bi proširila svoje mogućnosti istraživanja i razvoja u vještačke inteligencije (AI) i industrijskog interneta stvari (IoT).

ABB je vodeća tehnološka firma u elektrifikaciji i automatizaciji koja omogućuje održiviju budućnost s učinkovitijom potrošnjom resursa. O veličini kompanije govori podatak da imaju oko 105.000 zaposlenih.

Osnivači Meshminda su Davor Stanković, Kenan Hodžić, Armin Hamzić i Köppl Felix.

Jedan od osnivača, Kenan Hodžić, za BiznisInfo.ba ekskluzivno govori o tome kako je ova kompanija nastala, kako se razvijala i na kraju kako je došlo do ulaska u veliku “porodicu” švicarskog giganta.

Hodžić na početku kaže da vjeruje da će ABB-ova akvizicija dijela tima Meshminda biti značajna ne samo za njih, već i za cijelo IT tržiste u Bosni i Hercegovini.

– Počeci Meshminda sežu do 2018. godine, kada smo sa našim tadašnjim partnerima iz Austrije, Arminom Hamzićem i Felixom Koepplom, počeli razgovarati o pokretanju start-up kompanije koja će razvijati vlastiti proizvod u domeni umjetne inteligencije, a u saradnji sa nekim od najvećih svjetskih kompanija u oblasti retailinga – navodi naš sagovornik.

Meshmind

U ovu priču, od samog početka, sa Hodžićem je krenuo i njegov poslovni partner i prijatelj Davor Stanković.

– Prije Meshminda, Davor i ja radili smo u nekoliko sarajevskih IT kompanija, nakon čega smo svu energiju usmjerili u pokretanje vlastite kompanije. Armin i Felix vjerovali su da u Sarajevu možemo napraviti stabilno radno okruženje s jasnim ciljem, a to je otvaranje ka internacionalnom tržištu, te su, samim time, odigrali veliku ulogu u investiranju i pridobijanju većih klijenata – ističe Hodžić.

Od 2021. godine, zbog izrazito uspješne implementacije projekta baziranog na naprednim tehnologijama, počeli su dobivati upite za saradnju od drugih svjetskih kompanija.

S kompanijom B&R, dijelom krovne organizacije ABB-a, saradnju su uspostavili početkom prethodne godine.

– Ubrzo je postalo jasno da naš cilj s početka priče postaje opipljiv – kaže Hodžić.

Inače, on je tokom svoje osamnaestogodišnje karijere imao priliku raditi s inženjerima i developerima iz cijelog svijeta. Zato čvrsto stoji iza svojih stavova da su bh. developeri izuzetno obrazovani, talentovani i sposobni.

– Činjenica da je to prepoznao i jedan tehnoloski lider kao što je ABB, veliki nam je vjetar u leđa i pokazatelj da smo, osnivanjem Meshminda i zapošljavanjem ljudi od kojih su neki već dugogodišnji članovi tima, učinili odličnu stvar – dodaje.

Inače, interesovanje za njihovu kompaniju ABB je pokazao vrlo brzo nakon što je B&R postao njihov klijent, što dovoljno govori o prepoznatljivosti vizije i radnog mentaliteta koji vlada unutar firme.

Zanimalo nas je šta sada slijedi.

– S obzirom na to da dio Meshminda postaje istraživačko-razvojni centar B&R-a /ABB-a u Sarajevu, naši uposleni imat će priliku nastaviti raditi s najsofisticiranijim tehnologijama u oblasti umjetne inteligencije, industrijske automatizacije i softvera općenito. Osim za Meshmind, B&R-ov/ ABB-ev dolazak u BiH imat će značaj i za IT tržište u Bosni i Hercegovini, te će zasigurno podstaknuti interes i drugih svjetskih kompanija za ulaganje u našu državu – ubijeđen je naš sagovornik.

Na kraju ističe da će Davor i on nastavljati obavljati svoje funkcije u sastavu B&R-ovog/ABB-ovog razvojno-istraživačkog centra u Sarajevu.

– Sretni smo što ćemo imati priliku da svjedočimo rastu tima i razvoju jedne pozitivne i uspješne priče u našoj zemlji – zaključio je Hodžić.