Osamnaest stvari koje ne biste trebali stavljati u svoj CV

0

Popunjavanje dragocjenog dokumenta kao što je CV neinformativnim frazama može baciti lošu sliku na cijeli dokument. Portal za pronalazak posla i poređenje plaća Glasdoor je stoga izdvojio pojmove koji nije mudro uvrstiti u svoju biografiju ako tražite posao.

1) Nezaposlen

“Datumi kada ste i koliko bili u radnom odnosu već jasno pokazuju da trenutno nemate posao – nema potrebe da to naglašavate”, savjetuje Hichens.

2) Marljiv radnik

“Nadamo se da ste marljivi pojedinac koji će na posao doći na vrijeme i koji zna sam sebe motivisati, ali to nije potrebno naglašavati”, dodaje.

3) Ambicijozan

Pogrešno napisanim riječima, kao gore navedenoj, nema mjesta u biografiji. Pročitajte svoj dokument nekoliko puta prije nego što ga odlučite poslati poslodavcu. Jedna pogrešno napisana riječ može nažalost umanjiti cjelokupni dojam jer sugeriše da kandidat ne obraća pažnju na detalje.

4) Microsoft Office

Popularni uzorci biografija sugerišu kandidatima da pobroje sve svoje vještine kao što su Java, Final Cut Pro, povećanje prodaje od 150%. Uključite u životopis te, ali i informacije koje vas čine odličnim kandidatom baš za tu radnu poziciju za koju ste se prijavili kao i vještine koje vas ističu od ostalih kandidata. Imajte na umu da Microsoft Office nije vještina već obavezan uvjet. 

5) Pridjevi 

Je li razvoj vaše karijere tekao glatko ili ste imali pauze između poslova? Govore li činjenice same za sebe, nema potrebe da zauzimate dragocjen prostor suvišnim informacijama. Prilažete li i molbu uz biografiju, to je više nego dovoljno informacija o vašim kvalifikacijama. 

6) Sinergija

“Riječi poput sinergije su potpuno otrcane”, smatra Hichens. Budite jednostavni i precizni u izražavanju.

7) Preporuke dostupne na zahtjev

‘Preporuke na zahtjev’ kao natuknica na kraju CV-ija pokazuju da ste ambiciozni, ali nedostaje konkretna informacija. Ako imate preporuku, jednostavno je priložite odmah u prijavi. Ako poslodavac želi preporuku, zatražit će je neovisno o tome jeste li naveli da je ‘preporuka dostupna na zahtjev’ ili ne.

8) Ja, ona, on, njegovo, njezino

“Kada čitate dokument, rečenice u prvom ili trećem licu zvuče čudno, kao da je netko pisao vaš CV umjesto vas. Samo iznesite činjenice”, savjetuje Hichens. Na primjer, napišite ‘vođenje tima od četvero ljudi’ umjesto ‘vodio sam tim od četvero ljudi’.

9) Na vrijeme

I opet, tačnost kandidata se podrazumijeva. Radije ispunite CV zanimljivim sadržajem i postignućima. Jeste li učinili nešto zahvaljujući čemu je kompanija uspjela napraviti određene uštede ili dobre rezultate?

10) Stručnjak 

Ne koristite tu riječ, osim ako stvarno niste stručnjak. U suprotnom, pripremite se na paprena pitanja kojima će se nastojati provjeriti ta vaša stručnost.

11) Ne znam, ne mogu

Negacija općenito ne bi trebala biti uključena u CV. On treba da ukaže na sve što možete i znate učiniti, a ne na stvari koje ne znate.

12) Bespotrebne lične informacije

Datum rođenja, obiteljski i bračni status, lični interesi nisu dio biografije. Ti podaci ne govore o vašim kvalifikacijama koje vas čine idealnim kandidatom za tu radnu poziciju.

13) Hobi

“Sadržaj koji nije vezan uz posao koji radite ili uz vaše kvalifikacije, slobodno izostavite iz CV-ija. Posebno ako imate relevantno radno iskustvo”, tvrdi Heather Huhman, stručnjakinja za razvoj karijere i regrutiranje, osnivačica Come Recommendeda. 

14) Generaliziranje

“Upotpunite CV brojkama, umjesto da navodite samo općenite informacije”, savjetuje Nicole Cox iz Decision Toolboxa. To mogu biti konkretne brojke ili postotci. Uglavnom, pružite dovoljno sadržaja koji će dočarati vaš uticaj ili doprinos. Pritom imajte na umu da pod postignuća spadaju i uštede koje ste ostvarili. Na primjer, ukoliko ste smanjili trošak nečega za 15%, to je dobra informacija za životopis.

15) Postignuća 

Opis posla je jedno, postignuća su nešto sasvim drugo. Ukoliko ste, na primjer, povećali zadovoljstvo korisnika za 30% u periodu od 9 mjeseci ili ste kolegama prenijeli nove i učinkovitije metode obavljanja posla, to su informacije koje o vašem radu govore više nego kada biste samo naveli da ste ‘radili s korisnicima’. Postignuća nerijetko navodimo pod opis posla, ali treba ih preciznije izraziti i, kad god je to moguće, brojčano potkrijepiti.

16) Kućanica

Praznine u CV-iju ne morate popunjavati ličnim informacijama. Sve informacije koje se tiču vaše dobi, bračnog statusa ili djece izlažu vas diskriminaciji. Poslodavci vas ne smiju ispitivati ovakve informacije niti biste ih sami trebali nuditi. Ipak, želite li objasniti zbog čega ste između dva posla imali dvije godine pauze ili zašto se tek sada ponovo vraćate na tržište rada, poslužite se kreativnim izrazima ili pokušajte profesionalnim rječnikom opisati svoj privatni rad baš kao što biste opisali i neko radno iskustvo.

17) Odgovoran za…

Iako je ovo snažan uvod u rečenicu, ona se obično nastavlja opisom dužnosti i odgovornosti. Umjesto toga, radije iskoristite rečeničnu konstrukciju koja daje uvid u još konkretnije informacije, kao u sljedećem primjeru: “Regionalni prodajni menadžer zadužen za rad u području akumuliranja najveće dobiti, s rastom u odnosu na konkurenciju od 25 do 55%, svake godine zaredom.”

18) Orjentiranost na rezultate

I dok postoje mnoge snažne i upečatljive riječi koje možete koristiti u svom CV-iju, ova spada u najslabije, ali i riječi koje su najviše zloupotrebljavane. Ako je rječnik ili sadržaj vašeg CV-ija slab te ako mu nedostaje fokus, to značajno umanjuje vašu konkuretnost u selekcijskom postupku.

 

Izvor: Tportal