Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Bh. proizvođač artiljerije upravo potpisao najveći ugovor u 30 godina
  • Italijanski investitor planira širenje kapaciteta i nova zapošljavanja
  • Balkan Green Summit donosi predstavljanje platforme za podršku izvoznim kompanijama u EU
  • Javni poziv Fonda otvoren još kratko – rok za prijavu do 29. marta
  • Sve je spremno za 3. Sarajevo Premium Nights u Porsche Centru Sarajevo
  • Ekskluzivno: Ovo je nova mapa Južne interkonekcije, uvodi se treći krak
  • Amerika ispala, BiH ima novog posrednika za kupovinu oružja
  • Ko su bolnički farmaceuti i da li ih sistem dovoljno prepoznaje?
  • Czechoslovak Group zabilježila snažan rast prihoda u 2025. godini
  • Otvoren jedan od najvećih tržnih centara u Hercegovini
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Što kupac nacrta, oni isporuče: Sarajevski MDG International prati svjetske trendove u metalskom sektoru
Kompanije

Što kupac nacrta, oni isporuče: Sarajevski MDG International prati svjetske trendove u metalskom sektoru

BiznisInfoBy BiznisInfo08/01/2021Updated:08/01/2021Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Ilustracija

Kompanija MDG International iz Sarajeva koja je poslovni poduhvat porodice Obarčanin, prije nekoliko godina bila je jedna od prvih uspješnih priča kada se tema investicijskog potencijala bh. dijaspore počela otvarati u domaćoj javnosti.

Od tada do danas, kompanija je narasla i postala primjer dugoročnog ulaganja, uspjeha u praćenju novih tehnologija i poslovanja okrenutog izvozu i međunarodnim tržištima, saopšteno je iz USAID-a.

Kako kažu, nepunih deset godina aktivni su u ovom poslu. Rade za širok spektar sektora od autoindustrije do transporta, logistike, medicinske opreme, mašinogradnje.  

“Upošljavamo više od 50 ljudi, izvozno smo orijentirani, skoro u potpunosti”, kazao je Muris Obarčanin iz kompanije MDG International.

Dodaje da ne rade tipičnu serijsku proizvodnju i ono što kupac nacrta oni naprave zbog čega godišnje imaju 30 do 50 novih proizvoda koje nikada nisu radili, a takav način proizvodnje predstavlja izazov za sve uključene u njega.

“Cijena radne snage je ključna stvar. Međutim, ukoliko ne pratite razvoj tehnologije, ta komparativna prednost se gubi. Dio smo Evrope, blizu smo, kamionski prijevoz je kako-tako uvezan. Prije je to bilo malo lošije, ali se vidi napredak i povećanje zahtjeva za ovakvom vrstom usluga”, naglasio je on.

U vremenu pandemije i dešavanja s proizvođačima u Aziji, primijetili su povećanje zahtjeva jer mnogi klijenti se prebacuju u Evropu, kako bi bili manje ovisni o tim nestabilnostima u čemu Obarčanin vidi i priliku za Bosnu i Hercegovinu.

“Nastojali smo raširiti priču o metalskom sektoru. Veći je zahtjev za ovim uslugama, mi nismo jedini, postoje prilike, a mi možemo preuzimati kapacitete, te preuzimati proizvodnju iz drugih dijelova svijeta”, ističe Obarčanin.

Investicije u razvoj ostaju ključ za očuvanje konkurentnosti zbog čega ističe da oni reinvestiraju u proizvodnju, a automatizacija proizvodnje je imperativ koji se nameće svima.

“Imali smo ozbiljnih projekata za uvoz robotskih ruku, ali nas je pandemija malo usporila. Prvih nekoliko mjeseci se nije znalo gdje ćemo svi završiti, međutim, brzo smo se vratili na plan. Moramo pratiti svijet”, naglasio je.

Kaže i da je već primjetno da je na sajmovima, vezanim za ovaj sektor, više od 30 posto izloženih eksponata vezanih za automatizaciju, a kada to postoji sasvim je svejedno gdje se proizvodnja obavlja, jer je učešće radne snage umanjeno.

“Ako želimo razmišljati pozitivno, važno je naglasiti da automatizacija i ulaganje u nove tehnologije više nisu privilegije zemalja Zapada, već da i mi možemo pratiti korak tu. Istovremeno, na sve načine moramo raditi da zadržimo ljude, ne samo kroz plaću, već i kroz podizanje stepena zadovoljstva radnika, načina rada i prilika za učenje”, zaključuje Obarčanin.

USAID Projekat Diaspora Invest je u posljednjih nekoliko mjeseci napravio nekoliko koraka na promociji mogućnosti prijenosa proizvodnje u Bosnu i Hercegovinu, posebno u sektoru metala.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
MDG International
NAJNOVIJE

Bh. proizvođač artiljerije upravo potpisao najveći ugovor u 30 godina

27/03/2026

Italijanski investitor planira širenje kapaciteta i nova zapošljavanja

27/03/2026

Balkan Green Summit donosi predstavljanje platforme za podršku izvoznim kompanijama u EU

27/03/2026

Javni poziv Fonda otvoren još kratko – rok za prijavu do 29. marta

27/03/2026
Tagovi
NjemačkazapošljavanjeturizamIzvozSASEVolkswagenBLSEBingoBankeHrvatskaKonzumVlada FBiHautomobiliNaftaBoljiposao.cominvesticije
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.