Slovenska vlada usvojila šesti antikorona zakon

0

Vlada Slovenije je sinoć usvojila prijedlog šestog antikorona zakona koji se bavi problemima grana industrije koje su najviše pogođene drugim talasom epidemije. Među novim i dugo očekivanim mjerama je i nadoknada fiksnih troškova.

Kako je na predstavljanju zakona naglasio ministar za ekonomski razvoj i tehnologiju Zdravko Počivalšek, vlada je žurila sa pripremom šestog paketa mjera, jer je drugi i izuzetno visok talas epidemije kompanijama donio probleme koji nisu rješavani ranijim zakonima.

Ključne mjere šestog aketa uključuju produženje subvencija za radnike na čekanju i skraćenom radnom vremenu, produženje kreditnog moratorijuma, pojednostavljivanje šeme garancije likvidnosti, podsticanje kompanija na ulaganja, odlaganje zakupnina za poslovni prostor i djelimična zamjena fiksnih troškova, prenijela je agencija IBNA.

Prema prijedlogu zakona, kompanije će moći da dobiju sredstva za pokrivanje fiksnih troškova za period od 1. oktobra do kraja ove godine. Pravna i fizička lica koja su bila registrovana prije 1. septembra 2020. godine i imaju najmanje jednog zaposlenog, kao i samozaposleni i upravljački partneri, biće podobna za ovu mjeru. Prag za prihvatljivost mjere biće pad prihoda kompanija koje ispunjavaju uslove, čiji su godišnji prihodi pali za najmanje 40 procenata. Iznos na koji će kompanije imati pravo izračunaće se na osnovu određenog procenta prihoda od prodaje u 2019. godini. Na osnovu analize stručne savjetodavne grupe, fiksni troškovi procjenjuju se na 10% prihoda od prodaje, što je nešto manje od procenta godišnjeg prihoda.

Na osnovu ovoga, one kompanije koje procjene da će im prihodi pasti za 40 do 70% u periodu od oktobra do decembra ove godine dobiće 0,6 odsto godišnjih prihoda od prodaje. Oni čiji će promet pasti za više od 70% dobiće 1,2 odsto godišnjeg prihoda od prodaje.

Dodatni uslov je da pomoć u okviru ove mjere može iznositi najviše 1.000 EUR mjesečno po zaposlenom za navedeni kvartal. Maksimalni iznosi koje kompanije mogu dobiti su ograničeni na tri miliona eura ili do 800.000 eura za one kompanije osnovane poslije 1. oktobra 2019. godine.

Uz dobijenu pomoć kompanije će moći da plate troškove zakupa, naknade za korišćenje građevinskog zemljišta, osiguranje i energiju.

Šestim paketom mjera, vlada će takođe omogućiti kompanijama da vode virtuelne sastanke akcionara i sastanke nadzornih tijela.

Produžiće se i period za podnošenje zahtjeva za moratorijum na otplatu kredita u Ministarstvu ekonomije za preduzeća u teškoćama. Oni će moći da podnesu prijavu najkasnije 12 mjeseci nakon proglašenja kraja epidemije, dok će se zajmoprimci javnom fondu prijaviti za moratorijum najkasnije do 30. juna 2021. godine.