Slijedi rezanje plata i broja zaposlenih u javnim preduzećima

0

Rezanje plata i broja zaposlenih koje traži Međunarodni monetarni fond najviše će da se osjeti u javnim preduzećima.

Javna preduzeća nemaju zakonsku obavezu da raspisuju javne pozive za zapošljavanje radnika, pa je većini direktora to prethodnih godina poslužilo kao alibi za uhljebljenje partijskog kadra. Niko pouzdano ne zna koliko je ljudi zaposleno u javnim preduzećima od lokalnog do državnog nivoa, ali prema procjenama veliki broj radnika je višak i moraće da se smanjuje. Takođe zaposleni u javnim preduzećima imaju daleko veće plate, nego zaposleni u javnoj upravi.

Najveći problem su visoke naknade na platu kao što su topli obrok, regres i druge koje službenici u javnoj upravi i nemaju, piše EuroBlic.

Da javna preduzeća čeka čistka potvrđeno je i Strateškim planom za smanjenje ukupne potrošnje Vlade RS za period 2017. do 2019. godina.

“Reformama javnih preduzeća koje će Vlada preduzeti u 2017. i 2018. godini plate i naknade zaposlenih u javnim preduzećima biće usaglašene sa platama zaposlenih u javnoj upravi. Posebna pažnja biće posvećena analizi broja zaposlenih”, navedeno je u ovom dokumentu. Većina javnih preduzeća se ne ponaša domaćinski, gomilaju gubitke ili posluju na granici.

U preduzećima “Elektroprivrede RS” je zaposleno blizu 9.000 radnika, a prošlu godinu su, kako su utvrdili nezavisni revizori, završili sa minusom od preko 150 miliona KM.

Najvažnije termoelektrane Gacko i Ugljevik bilježe najveće minuse. U gubitku od oko 50 miliona KM su i “Željeznice RS”, a samo ove godine minus su povećali za preko deset miliona KM. U ovom preduzeću u narednoj godini bez posla će ostati oko 300 radnika, a narednih godina broj zaposlenih će biti smanjen za trećinu.

“Šume RS” su u prvom polugodištu ove godine ostvarile dobit od 2,7 miliona maraka. Osam šumskih gazdinstava od ukupno 26 posluje negativno. U ovom preduzeću koje zapošljava 4.731 radnika tvrde da će za početak broj radnika smanjiti za oko 200 koliko je novih zaposleno u ovoj godini.

“S obzirom da se radi o poslovima sezonskog karaktera, trebalo bi da do kraja ove godine ukupan broj zaposlenih bude jednak broju zaposlenih na kraju prošle godine”, kaže Risto Marić, generalni direktor “Šuma RS”.

U “Poštama RS” koje su ove godine poslovale u plusu sa oko 150.000 KM na platnoj listi je 2.276 radnika, a tvrde da viška nemaju.

“Ne planiramo smanjenje broja zaposlenih, osim prirodnim odlivom, odnosno, odlaskom u penziju i slično”, kazali su u ovom preduzeću.

Nedomaćinski odnos

Stručnjaci ističu da se rukovodstvo javnih preduzeća ne ponaša ekonomično, gomilaju zaposlene, a i kada imaju sve uslove da posluju pozitivno, oni su u minusu.

“Prevelika zaposlenost, neefikasno upravljanje, loša organizacija su najveći uzroci lošeg stanja u javnim preduzećima. Javna preduzeća moraju da shvate da moraju da se tržišno orjentišu kao i privatna preduzeća”, kaže ekonomista Ognjen Đukić.