Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Bili smo u hrvatskoj ‘oazi luksuza’: Novi objekti i gradnja top hotela
  • Farma iz Gradiške ugasila proizvodnju: Krave prodali kolegi u FBiH
  • Hifa Oil traži stečaj nad firmom iz Srebrenice zbog 234.804 KM
  • Uspješno završen prvi HoReCa EXPO Sarajevo 2026
  • BiH i Grčka jačaju ekonomsku saradnju
  • “Muva” i “Gavran”: Startup iz Banjaluke pokreće proizvodnju dronova
  • Poslovnica Raiffeisen banke u Banjaluci otvorila vrata u potpuno obnovljenom i modernom ambijentu
  • Sistem koji daje priliku: Programi podrške Fonda za profesionalnu rehabilitaciju u praksi 
  • Upravo je krenuo otkup zemljišta za novi autoput u BiH
  • Aerodrom Sarajevo nastavio s rastom i u 2026. – evo brojki
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»POZITIVA S ADDIKO BANK»Skoro milion KM za mlade poljoprivrednike u FBiH
POZITIVA S ADDIKO BANK

Skoro milion KM za mlade poljoprivrednike u FBiH

BiznisInfoBy BiznisInfo07/11/2024Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić uručio je u srijedu, u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu, rješenja za 25 mladih poljoprivrednika kojima će biti dodijeljena novčana sredstava u ukupnom iznosu većem od 972 hiljade KM.

Iz Federalnog ministarstvo navode da je za mjeru “Pokretanje poslovanja mladih poljoprivrednika” apliciralo ukupno 165 mladih iz Federacije BiH, te da je 25 ostvarilo dovoljan broj bodova na rang listi, a u skladu sa raspoloživim sredstvima u okviru Programa podrške.

Pozitivne vijesti donose Vam BiznisInfo i Addiko Bank

Njima su dodijeljena rješenja po osnovu kojih će moći izvršiti nabavku mehanizacije ili rasplodne stoke shodno zahtjevima koje su prethodno dostavili Ministarstvu.

– Podrška mladim poljoprivrednicima znači i opstanak poljoprivredne proizvodnje. To znači opstanak i mladih u ovoj zemlji. S obzirom da je u pitanju mjera koja je prvi put uvedena ove godine, možemo biti zadovoljni brojem aplikanata koji su izrazili interes za bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom što je signal da trebamo nastaviti s ovom mjerom i u budućnosti – kazao je ministar Hrnjić.

Po Pravilniku, za ovu mjeru mogli su aplicirati klijenti koji su prvi put registrovani kao nositelji porodičnog poljoprivrednog gazdinstva ili obrta, od 31.3. prethodne godine do dana podnošenja zahtjeva.

– Također, predmetnim pravilnikom definirani su i kriteriji na osnovu kojih je komisija imenovana od resornog federalnog ministra, sastavljena od službenika ministarstva, predstavnika Vijeća mladih Federacije BiH, Saveza općina i gradova, te predstavnika akademske zajednice. Komisija je rangirala kandidate po kriterijama koji su uključivali površinu poljoprivrednog gazdinstva upisanog u RPG, broj članova porodice i broj djece do 25 godina u porodici nosioca poljoprivrednog gazdinstva, nadmorskoj visini, stručnoj spremi i vrsti ulaganja za koje se podnosi zahtjev. Komisija je pored osnovnih kriterija, kandidate, u slučaju istog broja bodova, rangirala i po dodatnim kriterijima propisanim predmetnim pravilnikom, poput broja djece do 18 godina, starosti klijenta i nadmorskoj visini – navodi se u saopćenju.

Klijenti su mogli ostvariti pravo na maksimalan iznos podrške do 50.000 KM sufinansiran u iznosu od 100 posto. Oni će po uplati sredstava biti u obavezi da izvrše kupovinu, te dostave račune i drugu dokumentaciju propisanu predmetnim pravilnikom.

– Klijenti, gledano po vrsti ulaganja, odlučili su se za nabavku mehanizacije i rasplodne stoke, od čega se njih 8 odlučilo za rasplodnu stoku dok je 17 odabralo ulaganja u mehanizaciju. Odabrani klijenti po mjeri “Pokretanje poslovanja mladih poljoprivrednika” su iz općina i gradova Travnik, Bihać, Široki Brijeg, Cazin, Glamoč, Tomislavgrad, Kupres, Livno, Drvar, Posušje, Dobretići i Usora. Odlučili su se za kupovinu 70 junica namijenjenih za proizvodnju mlijeka i sistem krava-tele, 11 traktora i brojne poljoprivredne mehanizacije koja će u značajnoj mjeri olakšati poslovanje budućih poljoprivrednih proizvođača – navodi se u saopćenju.

Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva na ovaj način nastoji animirati mlade s ciljem kreiranja novih vrijednosti i podizanja poljoprivredne proizvodnje u Federaciji BiH, poručeno je iz ministarstva.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Bili smo u hrvatskoj ‘oazi luksuza’: Novi objekti i gradnja top hotela

05/02/2026

Farma iz Gradiške ugasila proizvodnju: Krave prodali kolegi u FBiH

05/02/2026

Hifa Oil traži stečaj nad firmom iz Srebrenice zbog 234.804 KM

04/02/2026
IZDVOJENO

Uspješno završen prvi HoReCa EXPO Sarajevo 2026

04/02/2026

Delegacija ZEPS-a u zvaničnoj posjeti Izmirskoj privrednoj komori

27/01/2026

Udruženje poslodavaca u FBiH pozdravilo usvajanje Zakona o fiskalizaciji transakcija

26/01/2026
Tagovi
investicijeBoljiposao.comautomobiliKonzumSASEVlada FBiHBingoBankeNaftaturizamBLSEHrvatskaVolkswagenzapošljavanjeNjemačkaIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...