Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • „The first ever bronze for Bosnia and Herzegovina, well done!“ – Osvojen prvi Kanski lav u historiji BiH!
  • Velika akvizicija na domaćem tržištu: Halil Oković pokušava preuzeti Privrednu banku Sarajevo
  • Muzički spektakl godine pod vodopadom u Jajcu: Severina i regionalne zvijezde stižu na Desant 2026!
  • Vlada RS izgradila hotel od 20 miliona KM na Jahorini, ali još ne može primiti goste
  • Bingo otvorio hipermarket od 4.900 kvadrata: Investicija od 10 miliona KM donijela 80 radnih mjesta
  • 317 miliona KM dugova i tri dana neizvjesnosti: Odlučuje se sudbina Nove željezare Zenica
  • Tajna dobrog ukusa krije se u balansu: Zašto su blendovi kafe toliko važni?
  • Banjalučka pivara ima novu generalnu direktoricu
  • Obavljena prva testna vožnja novog Solaris trolejbusa
  • Dobra vijest za vozače: Cijene nafte vratile se na nivo prije rata
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Skoro 2 miliona turista posjetilo BiH, najviše stiglo iz ove zemlje
Ekonomija

Skoro 2 miliona turista posjetilo BiH, najviše stiglo iz ove zemlje

Bojana ŠutvićBy Bojana Šutvić09/02/2026Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Vidikovac na Trebeviću, pogled dronom na zatvoreni objekat iznad Sarajeva
Predivan pogled na glavni grad (Foto: BiznisInfo.ba)

U 2025. godini turisti su u Bosni i Hercegovini ostvarili 1.963.443 dolaska, što predstavlja rast od 0,3 posto u odnosu na 2024. godinu.

Broj dolazaka domaćih turista veći je za 0,2 posto, dok su strani turisti ostvarili 0,4 posto više dolazaka u poređenju s prethodnom godinom.

U istom periodu ostvareno je ukupno 4.083.977 noćenja, što je 1 posto više nego u 2024. godini. Domaći turisti zabilježili su rast noćenja od 1,4 posto, dok je broj noćenja stranih turista povećan za 0,9 posto.

U ukupnom broju ostvarenih noćenja, strani turisti učestvuju sa 70,3 posto, dok domaći turisti čine 29,7 posto.

Najviše noćenja iz Hrvatske, Srbije i Turske

Tokom 2025. godine Bosna i Hercegovina je zabilježila stabilan rast turističkog prometa, a najveći broj noćenja među stranim turistima ostvarili su gosti iz Hrvatske, s udjelom od 14,1 posto u ukupnom broju noćenja stranih turista.

Tabela pokazuje broj noćenja turista u BiH u 2025. godini po državama iz kojih dolaze

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Na drugom i trećem mjestu nalaze se turisti iz Srbije (10,9 posto) i Turske (9,7 posto), što potvrđuje kontinuirani interes ovih tržišta za BiH. Slijede turisti iz Slovenije s udjelom od 5,9 posto i Saudijske Arabije s 5,6 posto.

Među značajnijim emitivnim tržištima su i Njemačka s udjelom od 4,4 posto, Kina s 3,8 posto, Sjedinjene Američke Države s 3,4 posto, te Italija s 3,1 posto u ukupnom broju noćenja stranih turista.

Navedene zemlje zajedno čine 60,9 posto ukupnog broja noćenja stranih turista, dok preostalih 39,1 posto otpada na turiste iz ostalih zemalja.

Hoteli dominiraju smještajem

Prema vrsti smještajnog objekta, najveći broj noćenja ostvaren je u hotelima i sličnom smještaju, koji čine čak 93,7 posto ukupnih noćenja, što potvrđuje dominantnu ulogu hotelskog sektora u turističkoj ponudi Bosne i Hercegovine.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
dolasci turista noćenja top priče turistički promet turizam BiH
NAJNOVIJE

„The first ever bronze for Bosnia and Herzegovina, well done!“ – Osvojen prvi Kanski lav u historiji BiH!

27/06/2026

Velika akvizicija na domaćem tržištu: Halil Oković pokušava preuzeti Privrednu banku Sarajevo

27/06/2026

Muzički spektakl godine pod vodopadom u Jajcu: Severina i regionalne zvijezde stižu na Desant 2026!

26/06/2026

Vlada RS izgradila hotel od 20 miliona KM na Jahorini, ali još ne može primiti goste

26/06/2026
Tagovi
turizamzapošljavanjeHrvatskaNjemačkaNaftaBingobiznis vijestiVlada FBiHtop pričeSASEBLSEIzvozVolkswagenautomobiliBankeinvesticije
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...