SBF 2019: Definisani koraci za privredni razvoj BiH

0

U sklopu zadnjeg dana održavanja Sarajevo Business Foruma 2019, upriličen je okrugli sto na temu Regionalna platforma za privlačenje stranih investitora, koji je imao za cilj da rezimira ovogodišnji SBF 2019 i uputi konkretne smjernice za dalji rast i razvoj privrede Bosne i Hercegovine.

Edin Mehić, osnivač i generalni direktor kompanije Kolektiv, u uvodnom obraćanju je istakao potrebu postojanja platformi koje će povezivati privrednike i investitore, te naglasio:

„Bosna i Hercegovina je zemlja koja u mnogim segmentima poslovanja predstavlja savršenu državu za investiranje. Ono na šta se trebamo fokusirati jeste da kreiramo više plafromi na kojima se domaći privrednici mogu promovisati. Sarajevo Business Forum je jedna od takvih platformi i brojna poslovna partnerstva koja su skopljena na njemu su upravo dokaz da je ovo najbolji način unapređenja privrede.“

Direktor investicijskog odjela Islamske razvojne Banke, Muhamed Hedi Mejai govorio je o koracima IsDB-a za investiranje u BiH, te naveo da je prvi korak bio osnivanje Bosna Bank International d.d. kako bi se olakšalo ulaganje. „Kraljevina Saudijske Arabije je već početkom 2000-tih vidjela veliki potencijal u Bosni i Hercegovini. Pored prirodnih resursa, geografskog položaja i klime, njen najveći potencijal čine ljudi. Preduzetnici iz Bosne i Hercegovine žele napredak i žele razvoj, ne samo za sebe, već i za cijelu državu, te im je potrebna samo prilika da prezentiraju svoje projekte.„

O koracima koji se trebaju poduzeti kako bi se privukli investitori govorio je Chris Gabriel, direktor kompanije FLYBOSNIA.

„Zadnja dva dana smo razgovarali o mnogim temama i imali  smo mnogo stranih investitora na Forumu. Zainteresiranost za investiranje definitivno postoji i to je odlična činjenica. Međutim, želim istaći da je potrebno u Bosni i Hercegovini poraditi na ključnim tačkama kako bi se dogovori sklopljeni na SBFu i ostvarili. Administrativna procedura je jedna od tih tačaka.  Primjera radi, za registraciju kompanije potrebno je oko 9 mjeseci, dok se u drugim zemljama sve može obaviti online u roku od 48 sati. To su stvari na koje se trebamo skoncentrisati. Prilika nikada nije bilo više. Sada je pravo vrijeme da djelujemo i trebamo djelovati odgovorno.“

Fatma Cinar, šefica sektora za međunarodno bankarstvo Kuvayt Turk Paticipation Banke iz Turkse, naglasila je da novac za investicije stoji spreman, kako od strane UN-a, tako i od strane pojedinačnih država, te izjavila: „Potrebno je više događaja poput ovih, na kojima dolazi do susreta između investitora i preduzetnika. Posebno u fokusu trebaju biti mladi preduzetnici, jer oni imaju inovativne ideje i bolje shvatanje o tehonologiji i digitalizaciji, a u tome leži budućnost.“

Hasan Šehović, predsjednik Svjetskog saveza dijaspore u BiH istakao je i učešće dijaspore u investiranju u BiH.

„Snaga Bosne i Hercegovine leži u njenim državljanima, bilo oni da žive u BiH ili ne. Trenutno imamo oko 2 miliona ljudi rođenih u našoj državi, a koji žive u 65 različitih zemalja širom svijeta. Mi smo vrijedna i sposobna nacija, koju nažalost koči komplikovana administracija u bržem razvoju. Potrebno je kreirati investicioni fond i formirati Ministarstvo za dijasporu, kako bi se novac koji se svakodnevno tranferira od naše dijaspore iskoristio na pravim mjestima.„

Svi učesnici okruglog stola složili su se da je privredna  transformacija Bosne i Hercegovine već počela i da interes i prilike za investiranje postoje. Potrebno je fokusirati se sada na olakšavanje  administrativnih procedura kako bi se ubrzala ta transformacija.

Danas su nastavljeno je održavanje B2B sastanaka između privrednika i investitora, koje čine bitnu stavku Sarajevo Business Foruma.

Sarajevo Business Forum desetu godinu zaredom organizira Bosna Bank International d.d. u saradnji sa Islamskom razvojnom bankom (IDB) i drugim partnerima, a pod pokroviteljstvom Predsjedništva BiH.