Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Šta je sve imao ‘srpski Rokfeler’: Bogatstvo od 17 milijardi dolara
  • Veliko gradilište: Dva domaća giganta grade fabrike u Visokom
  • Direktor BH Telecoma otkrio detalje o kreditu za kupovinu Telemacha
  • Evropski projekt vrijedan 100 milijardi eura na ivici propasti
  • Uspješni Bosanci i Hercegovci na zajedničkom iftaru u Beču: Uz biznismene i advokati, inženjeri…
  • Još lakši put do mora: Sprema se nova magistrala prema Neumu
  • Više od 318 miliona KM za putnu i željezničku infrastrukturu u FBiH
  • Siromašna država preko noći postala najbrže rastuća ekonomija svijeta
  • Novi javni poziv Fonda: 8,7 miliona KM podrška za očuvanje i razvoj radnih mjesta osoba sa invaliditetom
  • Ko su naše jedinstvene žene: Priče žena koje već 40 godina grade kompaniju Tropic Maloprodaja
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Samo jedan posto firmi u BiH zapošljava više od 250 radnika
Kompanije

Samo jedan posto firmi u BiH zapošljava više od 250 radnika

BiznisInfoBy BiznisInfo22/11/2021Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Ilustracija

U Statističkom poslovnom registru Agencije za statistiku BiH prošle godine bila su 94.274 aktivna preduzeća i preduzetnika, od čega je 56.035 aktivnih preduzetnika u prethodnoj godini, te 38.239 aktivnih preduzeća koja su podnijela finansijski izvještaj za 2019. godinu, među kojima je jedan odsto onih koji zapošljavaju 250 i više radnika.

Posmatrajući statistički aktivna preduzeća, najveći broj preduzeća, njih 69 odsto raspoređeno je u šest područja djelatnosti, objavila je Agencija za statistiku BiH.

U trgovini na veliko i malo, te popravci motornih vozila i motocikala je 26,5 odsto aktivnih preduzeća, 13,3 odsto ih je u prerađivačkoj industriji, 9,2 odsto u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima, 8,4 odsto u ostalim uslužnim djelatnostima, šest odsto u građevinarstvu, a 5,6 odsto aktivnih preduzeća je djelatnosti prevoza i skladištenja.

Razvrstavanje preduzeća u klase prema veličini korištenjem kriterijuma “broj zaposlenih” pokazuje da najveći udio u ukupnom broju razvrstanih preduzeća, čak 74 odsto imaju mikro preduzeća /do devet zaposlenih/.

Mala preduzeća, između 10 i 49 zaposlenih, u ukupnom broju učestvuju sa 17,7 odsto, srednja preduzeća /50 – 249 zaposlenih/ sa 5,8 odsto, dok je udio velikih preduzeća /250 i više zaposlenih/ samo jedan odsto, dok za 1,5 odsto aktivnih preduzeća podatak o zaposlenim nije raspoloživ.

Razvrstavanje preduzeća prema klasama na osnovu poslovnih prihoda pokazuje da 90,9 odsto preduzeća ostvaruje prihode manje od četiri miliona KM na godišnjem nivou, 5,8 odsto preduzeća ostvaruje prihode od četiri do 20 miliona KM, a samo 1,6 odsto preduzeća ima prihode 20 i više miliona KM, dok za 1,7 odsto aktivnih preduzeća podatak o prihodu nije raspoloživ.

Posmatrajući statistički aktivne preduzetnike, najveći broj preduzetnika, njih 75,2 odsto raspoređeno u sljedećih pet područja djelatnosti – 26,9 odsto u trgovini na veliko i malo, te popravci motornih vozila i motocikala, 17,7 odsto u hotelijerstvu i ugostiteljstvu, 12 odsto u prerađivačkoj industriji, 10 odsto u ostalim uslužnim djelatnostima i 8,6 odsto u prevozu i skladištenju.

Srna

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Šta je sve imao ‘srpski Rokfeler’: Bogatstvo od 17 milijardi dolara

07/03/2026

Veliko gradilište: Dva domaća giganta grade fabrike u Visokom

07/03/2026

Direktor BH Telecoma otkrio detalje o kreditu za kupovinu Telemacha

07/03/2026

Evropski projekt vrijedan 100 milijardi eura na ivici propasti

07/03/2026
Tagovi
VolkswagenIzvozturizamzapošljavanjeinvesticijeVlada FBiHKonzumautomobiliBingoBoljiposao.comBankeBLSESASENjemačkaNaftaHrvatska
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.