Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Investitor iz Dubaija želi graditi fabriku u Republici Srpskoj
  • Novoizabrani načelnik Vareša: Infrastruktura je prioritet
  • Addiko Bank d.d. Sarajevo: Odobrenje kredita samo uz ličnu kartu i jednu posjetu poslovnici!
  • Lične priče farmaceuta koji ostaju uz pacijenta i kada sistem ne reaguje
  • Najveći talas bankarskih spajanja u Evropi: Evo šta ga pokreće
  • Šta je plinska elektrana: Gigantska investicija Azerbejdžana u Srbiji
  • BiH dobija elektranu koja može napajati cijeli grad, ali i novi dalekovod
  • Firma iz Srbije nadomak posla od milijardu KM u BiH
  • Ovo je ‘najsiromašnija’ općina u FBiH: Nekad su bili među najbogatijima
  • U ovom bh. gradu niču novi pogoni, ima viška radnih mjesta
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Ryanair i Wizz Air: Ko je lider u BiH i u regionu

Ryanair i Wizz Air: Ko je lider u BiH i u regionu

0
By BiznisInfo on 28/05/2025 Kompanije

Ryanair je drugo ljeto zaredom učvrstio svoju poziciju vodećeg niskotarifnog prevoznika u bivšoj Jugoslaviji, nadmašivši konkurenta Wizz Air.

Ryanair, koji opslužuje četiri od sedam tržišta u regiji, u usporedbi s Wizz Airom, koji posluje na svima, ove ljetne sezone ima 5.020.450 sjedala na tržištu, 12,7 posto više u odnosu na prošlu godinu, odnosno dodatnih 567.616 sjedala u odnosu na ljeto 2024.

Preko 80 posto Ryanairovih kapaciteta ovog ljeta na području bivše Jugoslavije nalazi se u Hrvatskoj, gdje ima nešto više od četiri miliona prodajnih sjedala, u odnosu na 3,8 miliona prošle godine.

Aviokompanija ima 597.332 sjedala u Bosni i Hercegovini, gdje je dodala dodatnih 236.376 sjedala. Ryanair također raste u Srbiji, gdje je dodao 31.506 sjedala na svojim operacijama u Nišu. Trendu se suprotstavlja Crna Gora, gdje je avioprijevoznik ovoga ljeta smanjio kapacitet za 17,4 posto, odnosno 44.180 sjedala, na ukupno 209.688, izvještava Ex-Yu Aviation News.

Wizz Air je prošle godine izgubio prvo mjesto najvećeg niskobudžetnog operatera u bivšoj Jugoslaviji zbog problema s njegovom flotom, što je rezultiralo obustavom niza ruta i smanjenjem frekvencija na drugima.

Prijevoznik se ovog ljeta počinje vraćati i ima 3.677.782 sjedala u regiji, 15,2 posto više u odnosu na prošlu godinu, odnosno blizu pola miliona dodatnih sjedala. Po prvi put nakon više od decenije, Srbija će postati najveće tržište Wizz Aira u regiji, ispred Makedonije.

Niskobudžetni prijevoznik ima 1.209.280 sjedala u svojim operacijama u Beogradu i Nišu, što je povećanje od 20,4 posto, odnosno preko 200.000 dodatnih sjedala. S druge strane, na makedonskom tržištu ima 1.200.610 sjedala, što je blagi pad od 0,9 posto u odnosu na prošlo ljeto.

Treće najveće tržište Wizz Aira u bivšoj Jugoslaviji je Bosna i Hercegovina, gdje je dodao 201.332 sjedala za ukupno 383.236. U Prištini se ovaj zračni prijevoznik ovog ljeta može pohvaliti s 336.110 sjedala, što je povećanje od 26,8 posto, odnosno dodatnih 71.000 sjedala. Slijedi Crna Gora s 303.442 mjesta, što je poboljšanje od 12,2 posto. Hrvatska se suprotstavlja trendu kao jedino tržište u bivšoj Jugoslaviji ovog ljeta na kojem će Wizz Air imati manje kapaciteta nego prošlog ljeta.

Avioprijevoznik je u prodaju stavio 245.104 sjedala, što je pad od 4,3 posto, odnosno blizu 11.000 sjedala manje. Prijevoznik u Sloveniji ima 41.760 sjedala, što je rast od 28,9 posto, odnosno dodatnih 9.360 sjedala.

Ryanair će biti veći od Wizz Aira samo u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, no sam opseg poslovanja u tim državama osigurao mu je ovo ljeto poziciju najvećeg niskotarifnog prijevoznika u bivšoj Jugoslaviji.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Ryanair Wizz Air
NAJNOVIJE

Investitor iz Dubaija želi graditi fabriku u Republici Srpskoj

16/02/2026

Novoizabrani načelnik Vareša: Infrastruktura je prioritet

16/02/2026

Addiko Bank d.d. Sarajevo: Odobrenje kredita samo uz ličnu kartu i jednu posjetu poslovnici!

16/02/2026

Lične priče farmaceuta koji ostaju uz pacijenta i kada sistem ne reaguje

16/02/2026
Tagovi
Boljiposao.comBLSENjemačkaKonzumturizamIzvozNaftaSASEBankezapošljavanjeVolkswagenBingoautomobiliinvesticijeHrvatskaVlada FBiH
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.