Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Fabrika koja je hranila bh. grad prodaje se za 119 miliona KM, 850 radnika čeka novac
  • Hrvatski industrijski div pred kolapsom: Nekad imali 1.800 radnika, danas nemaju ni za plaće
  • Najbogatija država svijeta proglasila “višu silu”: Gubitak od 20 milijardi dolara i pad ekonomije od 8,6 posto
  • Gasovod od 1,2 milijarde kubika mijenja energetsku sliku BiH: Gas će biti jeftiniji od vode
  • Ovo su najprodavaniji automobili u Evropi ove godine
  • Minić: Glavni projekat za aerodrom Trebinje u roku od 90 dana
  • Nalazište sa 16 milijardi barela nafte postaje nova meta energetskih divova
  • Jedan grad u BiH ima stanove skuplje od Sarajeva: Kvadrat čak 4.577 KM
  • Bh. milioneri grade objekat koji mijenja izgled grada: Pogledajte kako izgleda
  • Popularna turistička destinacija u krizi, rezervacije u martu pale za gotovo 40 posto
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Američki suvlasnik Binasa sačuvao Mandžuku: Sud zaustavio smjenu
Ekonomija

Američki suvlasnik Binasa sačuvao Mandžuku: Sud zaustavio smjenu

BiznisInfoBy BiznisInfo03/04/2026Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Smijenjeni direktor Binasa Bugojno Abas Mandžuka ispred ilustracije proizvodnje u fabrici eksploziva i municije
Sud privremeno zaustavio smjenu Mandžuke sa čela Binasa

Općinski sud u Travniku donio je rješenje o privremenoj mjeri osiguranja kojom se kompaniji Binas d.d. Bugojno zabranjuje provođenje odluka Skupštine održane 24. marta 2026. godine, uključujući i promjene u Nadzornom odboru, sve do okončanja sudskog postupka.

Prema ovom rješenju, koje je Sud donio vanraspravno 3. aprila, “privremena mjera osiguranja zabranjuje protivniku osiguranja Binas d.d. Bugojno da podnese, a Komisija za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine da provede promjenu lica u Nadzornom odboru po odlukama donesenim na Skupštini društva održanoj 24.3.2026. godine”, izvijestio je portal Istraga.

Tužbu je 30. marta podnijela kompanija SIKTO d.o.o. Sarajevo, (iza koje stoji američki Regulus Global) uz prijedlog za izricanje privremene mjere. Predmet tužbe je poništenje odluka Skupštine kojima su razriješeni članovi Nadzornog odbora i imenovani vršioci dužnosti iz reda državnog kapitala.

Nije dopuštena žalba

U prijedlogu je navedeno da su odluke donesene nezakonito, te da im je cilj smjena uprave društva, što bi moglo ozbiljno ugroziti redovno poslovanje kompanije. Tužitelj je upozorio i na moguće “nesagledive posljedice po društvo i prava dioničara, uključujući i manjinske”.

Sud je u obrazloženju naveo da iz dostavljenih dokaza proizilazi opasnost od nastanka nenadoknadive štete, te da bi bez donošenja ove mjere mogla biti dovedena u pitanje svrha samog postupka. Zbog toga je privremena mjera donesena hitno, bez prethodnog saslušanja druge strane.

POVEZANI TEKST – Smijenjen direktor koji je od propale bh. firme napravio poslovno čudo

Također je pojašnjeno da žalba na ovu mjeru nije dopuštena, ali da Binas ima pravo osporiti razloge za njeno određivanje, nakon čega će sud u kratkom roku zakazati ročište i donijeti novu odluku.

Ovom odlukom praktično je zaustavljena i smjena direktora Abaza Mandžuke.

Mandžuka stabilizovao poslovanje

Podsjetimo, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine krajem marta smijenila je dugogodišnjeg vršioca dužnosti direktora Mandžuku, koji je ovu funkciju obavljao od 2021. godine. Njegov mandat bio je obilježen stabilizacijom poslovanja i rastom broja zaposlenih nakon višegodišnje stagnacije.

Na njegovo mjesto imenovan je Amel Mujić kao vršilac dužnosti direktora, dok je za izvršnog direktora proizvodnje imenovan Rašid Tihak.

Dešavanja u Binasu dolaze u trenutku pojačanih turbulencija u upravljačkoj strukturi ove kompanije, jedne od ključnih firmi namjenske industrije u Federaciji BiH. Prema dostupnim podacima, Binas je u 2025. godini ostvario neto dobit od oko 15 miliona KM, uz istovremeni rast broja zaposlenih.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Abaz Mandžuka Binas Binas Bugojno top priče Vlada FBiH
NAJNOVIJE

Fabrika koja je hranila bh. grad prodaje se za 119 miliona KM, 850 radnika čeka novac

24/05/2026

Hrvatski industrijski div pred kolapsom: Nekad imali 1.800 radnika, danas nemaju ni za plaće

24/05/2026

Najbogatija država svijeta proglasila “višu silu”: Gubitak od 20 milijardi dolara i pad ekonomije od 8,6 posto

24/05/2026

Gasovod od 1,2 milijarde kubika mijenja energetsku sliku BiH: Gas će biti jeftiniji od vode

24/05/2026
Tagovi
BLSESASEnamjenska industrijainvesticijeIzvozNjemačkaVolkswagenBingoautomobiliturizamHrvatskaBankeNaftazapošljavanjebiznis vijestiVlada FBiH
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.