Rusija zabilježila najveći suficit još od 1994. godine.

0

Rusija je zabilježila u prvom tromjesečju ove godine najveći suficit na računu tekućih plaćanja još od 1994. godine.

Do toga je došlo jer su prihodi od izvoza nafte i gasa porasli, a uvoz opao nakon što su SAD i njihovi saveznici uveli sankcije zbog ruskog napada na Ukrajinu.

Ovi prihodi su krucijalni ruski izvor čvrstih valuta tokom rata, i omogućavaju vlastima da plaćaju uvoz, da podrže ekonomiju i da vrate povjerenje u rublju, navodi agencija “Blumberg”.

Suficit na tekućem računu Rusije, kao najšira mjera trgovinskih i investicionih tokova, dostigao je 58,2 milijarde dolara u prošlom kvartalu, što je više nego dvostruko iznad iznosa od 22,5 milijardi dolara prijavljenih godinu dana ranije, objavila je danas Banka Rusije.

Sofija Donjec, ekonomista u investicionoj kompaniji “Renesans kapital” u Moskvi, procjenjuje da je suficit iznosio 19 milijardi dolara u martu, prvom punom mjesecu od početka sukoba sa Ukrajinom.

“Efekat sankcija tek treba da se odrazi na izvoz”, rekla je ona.

Iako se očekuje da će sveobuhvatne sankcije izazvati najdublju recesiju u Rusiji u posljednjih nekoliko decenija, dosadašnje evropske kaznene mjere se ne odnose na ključni ruski izvoz energije, od kojeg je zemlja značajno prihodovala nakon skoka cijena energenata od početka napada 24. februara.

Kontrole kapitala, koje su uvedene da bi se ograničio pad rublje, znače da je odliv investicija iz Rusije gotovo zaustavljen.

Analitičari “Blumberg ekonomiksa” predviđaju da će Rusija ove godine zaraditi skoro 321 milijardu dolara od izvoza energije, ili za preko 30 posto više u odnosu na 2021. godinu.

Institut za međunarodne finansije istovremeno procenjuje da bi suficit tekućeg računa Rusije mogao da dostigne ove godine čak 240 milijardi dolara.

B92/Bizniscg