Moskva nije zainteresirana za nacionalizaciju kompanija u stranom vlasništvu koje posluju u Rusiji, rekao je u petak ministar trgovine i industrije Denis Manturov.
Mnoge zapadne tvrtke odlučile su napustiti Rusiju nakon njene invazije na Ukrajinu, a Moskva je radila na zakonu koji bi državi omogućio zapljenu imovine kompanija koje napuste zemlju.
“Ne zanima nas nacionalizacija poduzeća ili njihovo gašenje, ne daj Bože”, ustvrdio je u petak ministar industrije i trgovine u donjem domu parlamenta.
Zahvalio je ipak zastupnicima što su u prvom čitanju u svibnju prihvatili nacrt zakona koji državi omogućuje preuzimanje kontrole nad poduzećem u slučaju “iznenadnog odlaska” stranog partnera, “kako bi se spasila radna mjesta i isplatile plaće i porezi”.
Nacrt zakona nije poslan u Dumu na drugo čitanje, napominje Reuters.
“Ovo je i poruka našim inozemnim partnerima da razmisle kakve odluke donose za svoje kompanije i kako. Želimo korektnu suradnju, na obostranu korist”, rekao je Manturov.
“Uvijek nastojimo pronaći ravnotežu interesa. Zasad nema slučajeva ‘lupanja vratima'”, rekao je Manturov.
Moskva je već nacionalizirala imovinu nekih stranih kompanija, pa je tako dekretom predsjednika Vladimira Putina 30. lipnja preuzela punu kontrolu nad plinskim i naftnim projektom Sahalin-2, pripremajući teren za istiskivanje Shella, Mitsuija i Mitsubishija.
Tvrtke koje su odlučile otići pokušavaju ublažiti financijske posljedice tog poteza, sačuvati radna mjesta ruskih radnika i, u nekim slučajevima, zadržati mogućnost povratka, objašnjava Reuters.
Zapadne kompanije, uključujući Nike i Cisco, proteklih su se tjedana ubrzano povlačile iz Rusije zbog špekulacija o skorom usvajanju novih zakona. Odgoda usvajanja zakona o zapljeni imovine dala im je više vremena, tumači agencija.
Hina