Spoljnotrgovinski robni deficit BiH u 10 mjeseci iznosio je oko 5,4 milijarde KM, što je manje za 19,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine, izjavio je predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Vjekoslav Vuković.
Vuković je naveo da je u pomenutom periodu iz BiH izvezeno robu u vrijednosti od oko 8,9 milijardi KM, što je manje za 11,2 odsto u odnosu na 10 mjeseci lani, dok je uvoz iznosio oko 14,2 milijarde KM, što je manje za 14,8 odsto u odnosu na 10 mjeseci prošle godine, tako da je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 62,4 odsto.
Početkom pandemije virusa korona, prema riječima Vukovića, najveći pad uvoza i izvoza zabilježio je metalski sektor i to proizvodnja dijelova u auto-industriji, tekstil i drvo su bili u jakom padu jer je došlo do zatvaranja sjeverne Italije.
On je rekao novinarima u Sarajevu da je izvoz krenuo, te da su ove grane počele da bilježe oporavak onog trenutka kada je prestao “lokdaun” u zemljama Zapadne Evrope, naglasivši da se to nije desilo sa turizmom i uslužnim djelatnostima.
– Nažalost, naš turizam, hotelijerstvo, dakle uslužna djelatnost i međunarodni prevoz putnika, ostao je i dalje na vrlo niskim granama. Prema pokazateljima, u prošloj godini smo imali osam miliona noćenja, a ove godine oko 700.000 do 800.000 – istakao je Vuković.
Prema njegovim riječima, ove uslužne djelatnosti su u vrijeme pandemije zabilježile strašan pad, te je zato Spoljnotrgovinska komora apelovala i apeluje i danas na vlasti u BiH da se pomogne ovoj grani, što je više moguće.
Vuković je rekao da je za privredu BiH ovo bila jako teška godina, tako da je Komora, u konstantnoj saradnji sa privredom, vlastima u BiH, predložila četrdesetak mjera za sanaciju ekonomije zemlje, od kojih je više od 30 uvaženo.
– Moramo još biti oprezni. U narednoj godini očekujemo blagi rast izvoza BiH, ali će sve zavisiti od stranih tržišta, a prije svega EU, gdje zapravo završava 72 odsto naše robe – istakao je Vuković.
Govoreći o digitalizaciji, Vuković je naveo da je Komora bila pionir kada se radila digitalna transformacija u BiH, odnosno analiza stanja trenutne digitalizovanosti u svim područjima i granama privrede BiH.
– Ta faza je završena. Potom smo prešli na digitalizaciju komorskog sistema, digitalizovali smo Komoru, uveli neke dokument-menadžment sisteme, a sada radimo na digitalnoj komori koja će biti dostupna svim privrednicima u olakšavanju njihovog poslovanja, komunukacije i traženja partnera i investitora – istakao je Vuković.
Srna