Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Ultimativni trik za učenje: Pretvorite telefon u „rezervni mozak“ za fakultet
  • Mirjana Vučić: Reformski paket zakona, ogroman je pomak za Federaciju BiH
  • Mladi profesionalci: Karijeru ne određuje savršen plan, nego spremnost za razvoj
  • Projekt vrijedan 10 miliona KM: Štala iz 1949. godine postat će moderni hostel sa 150 kreveta
  • Raiffeisen i Uniqa donose inovaciju: Putno osiguranje sada u Raiffeisen mobilnom bankarstvu
  • NetWork 14 otvara prvi programski presjek: HUMAN UPGRADE kroz AI, cyber sigurnost, liderstvo i digitalnu odgovornost
  • Raspisuje se posljednji poziv za prodaju Koksare u cjelini: Cijena snižena na 108 miliona KM
  • Kina snizila cijene goriva nakon pada potrošnje
  • Nikšić i Lakić s radnicima Nove Željezare: Početkom sljedeće sedmice zakon pred parlamentarcima
  • Svečano otvoren 4. po redu Sajam zdravstvenog turizma Bosnia Heathcare & Services Expo 2026
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Rekordna kvartalna dobit Amazona od 2,9 milijardi dolara
Kompanije

Rekordna kvartalna dobit Amazona od 2,9 milijardi dolara

BiznisInfoBy BiznisInfo26/10/2018Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Tehnološki div Amazon u trećem je tromjesečju zabilježio rekordnu dobit od 2,9 milijardi dolara, a premda je ostvario i snažan rast prihoda, cijena dionice tog tehnološkog diva oštro je pala zbog slabijih nego što se očekivalo procjena daljnjeg rasta.

Prodaja tog e-trgovca dosegnula je u proteklom tromjesečju 56,6 milijardi dolara, što je 29 posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Pritom je dobit dostigla rekordnih 2,9 milijardi dolara, dok je u istom razdoblju prošle godine iznosila 256 miliona .

To je već četvrti kvartal zaredom kako je zarada te kompanije sa sjedištem u Seattleu veća od milijardu dolara. U poslovanju ‘cloud’ uslugama, Amazon Web Services, prodaja je porasla 46 posto na godišnjem nivou, na 6,7 milijardi dolara.

Amazon takođe privlači sve više novca od oglašavanja, pa je prihod dijela ‘drugih kategorija’, što uključuje oglašavanje, skočio za više od 120 posto na godišnjem nivou, na 2,5 milijardi dolara. Maloprodaja u Sjevernoj Americi takođe daje snažne rezultate. U proteklom je tromjesečju porasla za 10 posto na godišnjem nivou, na 29 milijardi dolara.

Većina toga ostvarena je online prodajom, no nisu zanemarivi ni prohodi od prodaje u tradicionalnim prodavnicama, 4,2 milijarde dolara, što je uglavnom povezano s trgovačkim lancem Whole Foods, kojeg je Amazon lani preuzeo.

No, u području online prodaje Amazon je suočen sa sve većom konkurencijom, s obzirom da i ostali trgovci na malo, uključujući najveći američki trgovački lanac Walmart, sve više ulažu u taj način prodaje. Uprkos snažnom rastu dobiti i prihoda, cijena dionice Amazona pala je u četvrtak u produženom trgovanju nakon zatvaranja Wall Streeta više od 3 posto.

To je posljedica slabijih nego što su analitičari očekivali procjena o rezultatima u tekućem tromjesečju.

Tako poslovodstvo Amazona procjenjuje da će u četvrtom kvartalu ove godine njegova prodaja iznositi između 66,5 i 72,5 milijardi dolara, što bi bio rast između 10 i 20 posto na godišnjem nivou, dok je u proteklom kvartalu taj rast iznosio 29 posto, prenio je Jutarnji.hr.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Amazon
NAJNOVIJE

Ultimativni trik za učenje: Pretvorite telefon u „rezervni mozak“ za fakultet

05/06/2026

Mirjana Vučić: Reformski paket zakona, ogroman je pomak za Federaciju BiH

05/06/2026

Mladi profesionalci: Karijeru ne određuje savršen plan, nego spremnost za razvoj

05/06/2026

Projekt vrijedan 10 miliona KM: Štala iz 1949. godine postat će moderni hostel sa 150 kreveta

05/06/2026
Tagovi
BLSEIzvozBankeinvesticijetop pričeturizamautomobiliHrvatskaNjemačkaSASEVlada FBiHNaftaVolkswagenzapošljavanjeBingobiznis vijesti
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.