Cijene hrane rastu tokom pandemije koronavirusa, što pogađa sigurnost snabdijevanja.
Prošlog četvrtka, Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) Ujedinjenih naroda izvijestila je da su globalne cijene hrane porasle treći mjesec zaredom u avgustu, dostigavši najviši nivo od februara.
FAO indeks cijena hrane prati međunarodne cijene prehrambenih proizvoda s kojima se najčešće trguje.
Rast cijena hrane posljedica je veće potražnje i slabijeg dolara, rekli su iz FAO-a. Kako se roba, uključujući sirovine za hranu, obično denominira u američkoj valuti, slabiji dolar podupire rast cijena.
Rast cijena u Kini
U srijedu je kineski Zavod za statistiku saopštio da su cijene hrane u zemlji u avgustu porasle za 11,2 posto u odnosu na prošlu godinu zbog rasta cijena svinjskog mesa do kojeg je došlo zbijanja afričke svinjske kuge koja je desetkovala stada svinja u Kini.
U avgustu su cijene svinjskog mesa porasle 52,6 posto u odnosu na prije godinu.
Vruće i kišovito vrijeme u zemlji također je podiglo cijene. Cijene povrća porasle su za 6,4 posto od jula. Cijene jaja porasle su 11,3 posto u istom periodu zbog sezonske potražnje koja je nadmašila nizak nivo zaliha.
Stručnjaci su rekli da, iako nema nedostatka hrane, farmeri su u problemima jer je pandemija koronavirusa pododila lance snabdijevanja i ograničila kretanje.
Rizik u mnogim zemljama
– Kako se koronavirusna kriza razvija, poremećaji u domaćim lancima snabdijevanja hranom, drugi šokovi koji utiču na proizvodnju te gubici prihoda i doznaka stvaraju snažne tenzije i predstavljaju rizike za sigurnost hrane u mnogim zemljama – objavila je Svjetska banka prošlog ponedjeljka.
Iako su globalne cijene hrane generalno stabilne, mnoge zemlje imaju različite nivoe inflacije cijena hrane zbog mjera poduzetih za suzbijanje širenja koronavirusa, dodaje se.
U julu je istraživanje agrobiznisa Olam otkrilo da više od polovine od 2.400 malih poljoprivrednika koji uzgajaju kakao, kafu, sezam, pamuk i druge usjeve u Africi i Indoneziji osjeća nedostatak osnovne hrane zbog ograničenja kretanja, povećanja cijena hrane i nedovoljnih zaliha kod kuće.
Upozorenje za narednu sezonu
Svjetska banka je upozorila na prekid u snabdijevanju ako poljoprivrednici i dalje budu imali ograničen pristup hrani.
– Proizvođači hrane također se suočavaju s velikim gubicima jer su mogućnosti kupaca ograničene, a obrasci potrošnje se mijenjaju. Iako nesigurnost hrane u velikoj mjeri nije uzrokovana nestašicom hrane, poremećaji u snabdijevanju poljoprivrednim inputima kao što su gnojiva, sjeme ili nedostatak radne snage mogli bi smanjiti urod sljedeće sezone – navodi se.
D. Sinanović