Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • “Đurić marketi” grade veliki prodajni objekat: Otvara se 50 novih radnih mjesta
  • Vlasnik Energopetrola pokrenuo proizvodnju na jednom od najvećih polja na svijetu: MOL otključava 112 milijardi kubika gasa
  • Poruke s Reviconovog simpozija Headway: Prilagođavanje poslovnih modela postaje pitanje opstanka
  • Jedinstven fenomen na prostoru bivše Jugoslavije: Kako je nastala čuvena “kuća u kući”
  • Amerikanci žele graditi autoput od Stoca do Trebinja: U igri dionica duga 55 kilometara
  • Kanton Sarajevo nastavlja bilježiti pozitivan turistički trend u 2026. godini
  • Snimci s lica mjesta: Ubrzano raste nova fabrika MojSan vrijedna više od 6 miliona KM
  • U Sarajevu svečano otvoreni 17. dani BHAAAS-a
  • Općina Hadžići otvorila dijalog o unapređenju poslovnog okruženja i odgovornom poslovanju
  • Vlada ZDK odobrila sredstva za općine, privrednike i Turističku zajednicu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Finansije»Prvi prototip digitalnog eura već sljedeće godine
Finansije

Prvi prototip digitalnog eura već sljedeće godine

BiznisInfoBy BiznisInfo23/12/2022Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Digitalni euro projekt je “digitalizacije” evropske zajedničke valute. Takav bi novac bio elektronsko sredstvo plaćanja, kojim bi se mogli služiti svi u eurozoni, a bio bi siguran i jednostavan za upotrebu kao gotovina danas, dok za njegovu upotrebu ne bi bilo nužno koristiti bankovni račun, već samo mobilnu aplikaciju.

Evropska centralna banka (ESB) pokrenula je u oktobru prošle godine taj projekt i radnu grupu, s ciljem istraživanja mogućnosti plasiranja vlastite digitalne valute. Radna grupa već je načinila određene korake, a u najnovijem je izvještaju o napretku istakla četiri ključna područja na kojima se trenutno radi, prenosi Bankar.me.

Prvo područje je ono dizajna ove valute i načina funkcionisanja monetarnog sistema. Za to je, kažu, ključna saradnja privatnog i javnog sektora, bitno je odrediti koje su tačno uloge ESB-a kao izdavača i ostalih posrednika na tržištu, kao i ko će i kako distribuirati digitalni euro do krajnjih korisnika. Radi se na određivanju uloga pokretača transakcija, autentifikacije, provjere valjanosti, i ostalih aktivnosti pri plaćanjima, kao i finalnog namirenja među svim uključenim stranama.

Drugi bitan dio sistema je model namirenja, odnosno sistem koji će provjeriti da platioc ima dovoljno novca, da ga se može prebaciti primaocu, kao i da se istovremeno on skine s jednog i nađe na drugom računu. Za to bi trebale biti zadužene centralne banke iz eurozone te njihovi saradnici. Sistem mora biti načinjen tako da niko od institucija ne može vidjeti stanje na računima građana, niti da može analizirati njihova plaćanja.

Treće, prebacivanje iz gotovine u digitalni euro mora biti jednostavno, kao i prebacivanje novca iz centralnobankarskog u javni i natrag. Sve to trebalo bi raditi bez prekida, 24/7/365, i bez problema, kao da je riječ o prenosu gotovine “iz ruke u ruku”.

I naposlijetku, potrebno je stvoriti zajednička pravila, uz koja bi plaćanja digitalnim eurom funkcionisala u cijelom Europodručju, bez obzira na granice. Rad na knjizi takvih pravila započeće već u januaru sljedeće godine.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

“Đurić marketi” grade veliki prodajni objekat: Otvara se 50 novih radnih mjesta

07/06/2026

Vlasnik Energopetrola pokrenuo proizvodnju na jednom od najvećih polja na svijetu: MOL otključava 112 milijardi kubika gasa

07/06/2026

Poruke s Reviconovog simpozija Headway: Prilagođavanje poslovnih modela postaje pitanje opstanka

07/06/2026
IZDVOJENO

Općina Hadžići otvorila dijalog o unapređenju poslovnog okruženja i odgovornom poslovanju

06/06/2026

Raiffeisen i Uniqa donose inovaciju: Putno osiguranje sada u Raiffeisen mobilnom bankarstvu

05/06/2026

PRIME by UniCredit Bank – model usluge za klijente koji traže naprednija finansijska rješenja

04/06/2026
Tagovi
Banketop pričeVlada FBiHHrvatskaNjemačkaSASEIzvozNaftaBingobiznis vijestizapošljavanjeturizamBLSEautomobiliinvesticijeVolkswagen
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.