Savjet ministara usvojio je u četvrtak Analizu spoljnotrgovinske razmjene BiH za prošlu godinu koja je iznosila 30,99 milijardi KM.
U analizi, koju je pripremilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, navodi se da je vrijednost izvezene robe bila 11,49 milijardi KM, a vrijednost uvezene robe 19,50 milijardi KM, što je rezultiralo trgovinskim deficitom od 8,01 milijardi KM.
“Trgovinski deficit bilježi rast od 8,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu”, saopšteno je iz Savjeta ministara.
U saopštenju se navodi da su glavne karakteristike spoljnotrgovinske razmjene prošle godine bile njeno ukupno smanjenje od 0,6 odsto, pad izvoza 3,4 odsto, rast uvoza 1,2 odsto, te pad stope pokrivenosti uvoza izvozom za 2,8 odsto.
Evropska unija je i dalje glavni spoljnotrgovinski partner BiH i u ukupnom obimu robne razmjene učestvuje sa 66 odsto, a slijede je zemlje CEFTA sa 14 odsto, dok ostale zemlje učestvuju sa 20 odsto, dodaje se u saopštenju.
Od glavnih trgovinskih partnera, najveću pokrivenost uvoza izvozom BiH ima sa Austrijom /151 odsto/, Slovenijom /111 odsto/, Njemačkom /72 odsto/, Hrvatskom /69 odsto/, Francuskom /62 odsto/, Srbijom /61 odsto/, te Italijom /56 odsto/.
Savjet ministara danas je usvojio i Analizu trgovinske razmjene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda za period od 2017. do 2019. godine u kojoj je navedeno da je dinamiku izvoza okarakterisao kontinuiran pad količine izvezene robe, te da deficit nije manji od dvije milijarde KM.
“To je posljedica smanjenog izvoza na tržište Turske, s obzirom na pad vrijednosti turske lire, što je proizvode iz BiH učinilo skupljim i manje konkurentnim. Na smanjenje izvoza uticala je i odluka vlasti u Prištini o uvođenju carine na uvoz mlijeka i mliječnih prerađevina, a potom još radikalnije mjere o uvođenju 100 odsto carine na uvoz svih roba, uključujući i poljoprivredno-prehrambene proizvode iz BiH”, saopšteno je iz Savjeta ministara.
U saopštenju se navodi da BiH konstantno bilježi deficit u trgovinskoj razmjeni poljoprivrednim proizvodima, te da je vrijednost uvoza varirala.
Smanjenjem izvoza u prošloj godini deficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iznosio je 2,4 milijarde KM i veći je za šest odsto u odnosu na godinu ranije, navodi se u saopštenju.
U usvojenoj Analizi je navedeno da je EU najznačajniji trgovinski partner, te da se na to tržište plasira oko 38 odsto poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, dok se 36 odsto plasira na tržište CEFTA, u Tursku 16 odsto, u EFTA dva odsto, te ostale osam odsto.
U saopštenju se navodi da na tržište BiH najviše stižu poljoprivredno-prehrambeni proizvodi porijeklom iz EU, i to oko 55 odsto, iz zemalja CEFTA 29 odsto, Turske oko tri odsto, EFTA 0,2 odsto i ostatka svijeta 13 odsto.
Savjet ministara je na današnjoj sjednici zadužio Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa da nastavi pratiti stanje u toj oblasti i o tome jednom godišnje izvijesti Savjet ministara.
Savjet ministara danas je usvojio i Izvještaj o realizaciji Revidirane strategije BiH za sprovođenje Aneksa sedam Dejtonskog mirovnog sporazuma za 2018. godinu u kojem je navedeno da se van BiH nalazi 17.669 izbjeglica, dok u BiH status raseljenih imaju 32.033 porodice, odnosno 96.421 lice.
U Izvještaju se navodi da je do sada evidentirano oko 1.062.000 povrataka u BiH, od čega se oko 612.000 ili 58 odsto odnosi na povratak raseljenih lica, a oko 450.000 ili 42 odsto na povratak izbjeglica.
Savjet ministara je zadužio Ministarstvo i da obezbijedi zaključenje Sporazuma o udruživanju sredstava sa vladama entiteta i Vladom Brčko distrikta kojim će biti precizirano pitanje udruživanja sredstava u Fond za povratak BiH za pitanja finansiranja prava iz Aneksa sedam Dejtonskog mirovnog sporazuma, dok su entitetska ministarstva pozvana da u okviru svoje nadležnosti obezbijedi finansiranje sprovođenja prava iz Aneksa sedam Dejtonskog sporazuma.
Savjet ministara zadužio je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice da Izvještaj proslijedi nadležnim institucijama vlasti na nivou BiH, entiteta i Brčko distrikta, kao i domaćim i međunarodnim organizacijama i institucijama, s ciljem upoznavanja i postupanja.
Srna