Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Srbija daje 20 miliona KM za dionicu autoputa u BiH koja će biti u funkciji već ove godine
  • Hoće li Volkswagen postati kineski: Preokret koji je do jučer bio nezamisliv
  • Nova pobjeda Vlade FBiH: Sud odbio žalbu Željezare i zaustavio stečaj
  • Zašto umor ne bi trebalo da bude normalan dio dana?
  • Najveći zeleni projekat na svijetu: Afrika gradi “zid” dug 8.000 kilometara od Atlantika do Crvenog mora
  • Hercegovački uštipak zaštićen oznakom zajamčeno tradicionalnog specijaliteta
  • Federalno ministarstvo okoliša i turizma i UNDP udružuju 560.000 KM za proglašenje tri nova zaštićena područja
  • Tokenizirane dionice otvaraju prilike koje tradicionalno tržište ne može ponuditi
  • Počela nova era mega-akvizicija: Kompanije za šest mjeseci potrošile rekordnih 2,8 biliona dolara
  • Cijene nafte ponovo rastu nakon novih napada SAD-a i Irana
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Finansije»Prihodi od PDV-a u martu porasli za 23 miliona KM
Finansije

Prihodi od PDV-a u martu porasli za 23 miliona KM

BiznisInfoBy BiznisInfo01/04/2020Updated:01/04/2020Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Prihodi od indirektnih poreza u prva tri mjeseca 2020. godine iznosili su 1 milijardu i 882 miliona KM i veći su za 59 miliona KM ili 3,24% u odnosu na isti period 2019. godine kada su iznosili 1 milijardu i 823 miliona KM.

Samo u mjesecu martu 2020. godine UIO je prikupila 652 miliona KM indirektnih poreza što je za 23 miliona KM više u odnosu na mart 2019. godine.

Nakon što je UIO izvršila povrat PDV-a svim poreskim obveznicima koji su ostvarili pravo povrata u prva tri mjeseca 2020. godine u ukupnom iznosu od 337 miliona KM, neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima, a to su država, entiteti i Brčko distrikt, iznosili su 1 milijardu i 545 miliona KM i veći su za 73 miliona KM u odnosu na prihode koje su sa Jedinstvenog računa korisnici dobili u istom periodu 2019. godine.

Za finansiranje državnih institucija u prva tri mjeseca 2020. godine raspoređen je iznos od 182 miliona KM. Državne institucije svake godine dobijaju isti iznos prihoda od indirektnih poreza, a višak prihoda je pripao entitetima i Brčko distriktu.

Tako je Federaciji BiH u prva tri mjeseca 2020. godine ukupno raspoređeno 866 miliona KM, Republici Srpskoj 442 miliona KM, a Brčko distriktu 48 miliona KM.

U tablici ispod dajemo prikaz ukupno raspoređenih sredstava entitetima i Brčko distriktu sa pripadajućim spoljnim dugom za prva tri mjeseca 2020. godine u poređenju sa istim periodom prošle godine. Svi iznosi su iskazani u milionima KM.

Pored raspoređenih prihoda u tabeli iznad, a po osnovu posebne putarine za izgradnju autoputeva i izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva (0,25 KM), Federacija BiH je dobila dodatnih 49 miliona KM, Republika Srpska 32,4 miliona KM i Distrikt Brčko 1,7 milion KM. Razlika predstavlja rezervu na posebnom računu za putarinu u iznosu od 0,25 KM.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Srbija daje 20 miliona KM za dionicu autoputa u BiH koja će biti u funkciji već ove godine

08/07/2026

Hoće li Volkswagen postati kineski: Preokret koji je do jučer bio nezamisliv

08/07/2026

Nova pobjeda Vlade FBiH: Sud odbio žalbu Željezare i zaustavio stečaj

08/07/2026
IZDVOJENO

Održan drugi sastanak Koordinacionog tijela za implementaciju Memoranduma o strateškoj saradnji za jačanje privrede Brčko distrikta BiH

07/07/2026

Tropic Čajavec otvara vrata 10. jula: Novo mjesto kupovine koje spaja poznate vrijednosti i savremen market

07/07/2026

Priča iz Cazina o osobi sa invaliditetom kojoj su obrazovanje i rad promijenili životni put

07/07/2026
Tagovi
IzvozzapošljavanjeBingoinvesticijeNjemačkaVolkswagenSASEVlada FBiHBankeHrvatskaNaftaturizamautomobilibiznis vijestiBLSEtop priče
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...