Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Uvodi se direktna avionska linija Banja Luka – Tivat
  • Potpuni zaokret: Amerikanci ulaze u gradnju autoputa u RS
  • Svjetski kvalitet iz Zenice: Fantasy namještaj dolazi na sajam Sarajevo4Walls
  • Vlada RS daje milijardu KM za gasovod, evo detalja projekta
  • Novi pokušaj: Hoće li biti otvoren most i prijelaz BiH – Hrvatska
  • Sarajevo dobija zgradu sa 18 spratova i heliodromom
  • Više od polovine Evropljana priznaje da u javnosti pogleda u telefon nepoznate osobe – skoro četvrtina to čini iz čiste radoznalosti
  • Sve se mijenja: Američki plin stiže i u Sarajevo, evo kojom tačno rutom
  • Sa Aerodroma Banjaluka se uvodi nova linija od 9. juna
  • Pad turističkih dolazaka i noćenja u Federaciji BiH u februaru
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Povjerenje potrošača u Njemačkoj i dalje na niskom nivou

Povjerenje potrošača u Njemačkoj i dalje na niskom nivou

0
By BiznisInfo on 27/09/2024 Ekonomija

Indeks povjerenja potrošača u Njemačkoj, koji je u ovom mjesecu iznosio minus 21,9 poena, za oktobar je procijenjen na minus 21,2 poena, javlja Anadolu.

Njemačka agencija za istraživanje tržišta GfK i Nirnberški institut za tržišne odluke (NIM) objavili su Indeks povjerenja potrošača za naredni mjesec koji će biti viši za 0,7 poena u odnosu na septembar.

Uprkos blagom rastu Indeks povjerenja potrošača i dalje je značajno ispod dugoročne prosječne vrijednosti od 10 poena.

Tržište je procjenjivalo da će indeks biti čak minus 22,1 poen.

Rolf Buerkl, stručnjak NIM-a, izjavio je da se povjerenje potrošača neznatno poboljšalo, ali je i dalje na vrlo niskom nivou.

“Povjerenje potrošača nije značajno poraslo od juna 2024. godine, kada je iznosilo minus 21. Stoga se blagi porast ne može tumačiti kao početak primjetnog oporavka. Trenutno raspoloženje među potrošačima je općenito previše nestabilno. Pored poznatih negativnih faktora kao što su ratovi, krize i inflacija, tržište rada je ponovo postalo važan faktor posljednjih mjeseci”, rekao je Buerkl.

Njemačka ekonomija ima problema s rastom zbog rastućih kamatnih stopa, cikličnih prepreka i strukturnih promjena. Privreda je u drugom kvartalu ove godine pala za 0,1 posto zbog pada investicija.

Stopa nezaposlenosti u Njemačkoj je u avgustu porasla za 0,1 posto na 6,1 posto pošto je broj nezaposlenih porastao za 63.000 u odnosu na juli i iznosi 2,87 miliona, podaci su Federalne agencije za zapošljavanje sa sjedištem u Nirnbergu.

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Uvodi se direktna avionska linija Banja Luka – Tivat

01/04/2026

Potpuni zaokret: Amerikanci ulaze u gradnju autoputa u RS

01/04/2026

Svjetski kvalitet iz Zenice: Fantasy namještaj dolazi na sajam Sarajevo4Walls

01/04/2026

Vlada RS daje milijardu KM za gasovod, evo detalja projekta

01/04/2026
Tagovi
Boljiposao.comKonzumVolkswagenSASEIzvozautomobiliNaftazapošljavanjeVlada FBiHturizaminvesticijeBLSEHrvatskaNjemačkaBingoBanke
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.