Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Tri velika trgovinska lanca spremaju ulazak u Srbiju: Stiže velika konkurencija
  • Zapuštena lokacija u Tuzli dobija novi život: Niče velika poslovna zona
  • Šok na tržištu: Veliki proizvođač u aprilu nije izvezao ni kap nafte, prvi put od 1991.
  • Svijetli primjer bh. privrede: U ovu firmu se vraćaju radnici iz Njemačke i Slovenije
  • Egipat objavio novo otkriće plina u delti Nila
  • Konzum ostao bez 1000 radnika, izgubio prvu poziciju po prihodima
  • Veliki projekt oživio: Evo kako izgleda cesta zbog koje će Sarajevo “prodisati”
  • Najveći projekt u historiji Hrvatske – objašnjen u jednoj rečenici
  • Pred prvomajske praznike Porezna uprava FBiH izvršila 223 inspekcijska nadzora
  • Najbogatiji poduzetnik u regiji gradi zgradu u obliku pegle: Projekt od 90 miliona eura
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Finansije»Poreska uprava RS: Rekordna naplata poreza
Finansije

Poreska uprava RS: Rekordna naplata poreza

BiznisInfoBy BiznisInfo16/02/2018Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Poreska uprava Republike Srpske u prošloj godini ostvarila je rekordnu naplatu poreza od kada postoji. Naplaćeno je 2 milijarde 352 miliona maraka, što je povećanje za 8 odsto u odnosu na 2016. godinu ili 176,5 miliona maraka, izjavila je gostujući u programu Radija Republike Srpske direktorica Poreske uprave Zora Vidović. Kaže da takvu situaciju očekuje i tokom ove godine.

Ova godina dobro je počela – samo u januaru naplaćeno je 40 miliona više nego prethodne godine, kaže Vidovićeva, ali i dodaje da veliki problem i dalje predstavljaju zdravstvene ustanove koje duguju 300 miliona maraka. Najveći dužnici u zdravstvu su Univerzitetsko Klinički centar Srpske sa 50 miliona maraka, zatim Klinički centar Istočno Sarajevo, bolnica u Doboju, Birač iz Zvornika, dok od fudbalskog kluba Borac, Poreska uprava potražuje 12 miliona maraka. Dug Poreskoj upravi na kraju 2017. godine bio je milijardu 156 miliona.

“Mi nemamo ni jednog aktivnog poreskog obveznika, izuzev zdravstva, koji ima nekakav ogroman dug. Ti koji imaju dugove, izuzev zdravstva, u realnom sektoru i u svim drugim javnim preduzećima, oni su prestali sa radom i to nama pravi problem i mi smo uvijek u kontaktu sa ministarstvom industrije i ministarstvom finansija da se dogovaramo na koji način da radimo sa tim poreskim obveznicima koji su prestali sa radom. Nadamo se i očekujemo da će ministarstvo industrije, čiji je to resor, naći potencijalnog kupca ili investitora, da bi pokrenuo taj kapacitet”, istakla je za Radio Republike Srpske direktorica Poreske uprave Zora Vidović.

Vidovićeva kaže da je veliki broj i poreskih obveznika koji na osnovu reprograma izmiruju svoje obaveze. Navodi rafinerije u Brodu i Modriči. Vidovićeva najavljuje i objavljivanje liste urednih platiša, kao što su Elektroprivreda RS, Telekom, bankarski sektor, ali i veliki broj privatnih firmi.

“Na primjer, Alumina koja je bila u teškom stanju, njihov prihod vrtoglavo raste, isplaćuju uredno sve svoje obaveze, čak isplaćuju obaveze i tih drugih zavisnih preduzeća koje su Litvanci napravili. Ima određen broj preduzeća koja se revitalizuju i plaćaju svoje obaveze. “Kosmos” prvi put plaća svoje tekuće obaveze redovno, on je ušao u reprogram”, istakla je Vidovićeva.

Direktorica Poreske uprave najavila da će i u narednom periodu biti pojačane kontrole izdavanja fiskalnih računa. Prošle godine privremeno su zbog neizdavanja računa, bila zatvorena 584 objekta, dok je izdato 1600 prekršajnih naloga. (RTRS)

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Tri velika trgovinska lanca spremaju ulazak u Srbiju: Stiže velika konkurencija

04/05/2026

Zapuštena lokacija u Tuzli dobija novi život: Niče velika poslovna zona

04/05/2026

Šok na tržištu: Veliki proizvođač u aprilu nije izvezao ni kap nafte, prvi put od 1991.

04/05/2026
IZDVOJENO

Pozitivna priča iz BiH: Euro-Metali i Euro-Roal kroz godine izgradili stabilno poslovanje

26/04/2026

Raiffeisen AI Hackathon: Predstavite ideju i osvojite vrijedne nagrade

24/04/2026

Veliki uspjeh za BiH: Kompanija iz Sarajeva dobitnik nagrade za inovaciju godine na Adria Future Summitu 2026

23/04/2026
Tagovi
zapošljavanjeBLSEIzvozautomobiliVolkswagenturizamNaftaSASEBingobiznis vijestiinvesticijeHrvatskaBoljiposao.comVlada FBiHBankeNjemačka
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.