Počelo probijanje jednog od najvažnijih tunela u BiH

0

Na dionici Koridora 5C u Hercegovini započelo je probijanje tunela Kvanj, jednog od najvažnijih objekata na ovoj trasi autoputa kroz Bosnu i Hercegovinu.

Poddionica Tunel Kvanj – Buna duga je 5,10 kilometara i dio je dionice Mostar jug – Buna.

Tunel Kvanj projektiran je kao dvocijevni tunel – desna tunelska cijev dužine 2.645 metara, a lijeva 2.720 metara.

Tunel Kvanj ima izuzetan značaj za unapređenje saobraćajne povezanosti i regionalnog razvoja.

dionice autoputa južno od Mostara

Dionice južno od Mostara

Početak njegovog probijanja predstavlja važnu prekretnicu u nastavku izgradnje Koridora 5C, jednog od najvažnijih infrastrukturnih projekata u Bosne i Hercegovine.

Ugovor vrijedan 125 miliona eura bez PDV-a

Ugovor o izgradnji poddionice Tunel Kvanj – Buna, koja se nalazi južno od Mostara, potpisan je 4. oktobra prošle godine. Vrijednost spomenutog ugovora iznosi 125 miliona eura bez PDV-a.

Ranije su počeli radovi na samoj trasi. Rok završetka izgradnje poddionice Tunel Kvanj – Buna je 30 mjeseci.

Posao je dobila velika kineska kompanija China Road and Bridge Corporation (CRBC).