Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Hrvatski industrijski div pred kolapsom: Nekad imali 1.800 radnika, danas nemaju ni za plaće
  • Najbogatija država svijeta proglasila “višu silu”: Gubitak od 20 milijardi dolara i pad ekonomije od 8,6 posto
  • Gasovod od 1,2 milijarde kubika mijenja energetsku sliku BiH: Gas će biti jeftiniji od vode
  • Ovo su najprodavaniji automobili u Evropi ove godine
  • Minić: Glavni projekat za aerodrom Trebinje u roku od 90 dana
  • Nalazište sa 16 milijardi barela nafte postaje nova meta energetskih divova
  • Jedan grad u BiH ima stanove skuplje od Sarajeva: Kvadrat čak 4.577 KM
  • Bh. milioneri grade objekat koji mijenja izgled grada: Pogledajte kako izgleda
  • Popularna turistička destinacija u krizi, rezervacije u martu pale za gotovo 40 posto
  • Sedmični promet na Sarajevskoj berzi 205.767 KM
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Pezionisani hrvatski general priprema investiciju od 180 miliona eura

Pezionisani hrvatski general priprema investiciju od 180 miliona eura

0
By BiznisInfo on 02/04/2024 Kompanije

Firma penzionisanog hrvatskog generala posao s naftnim terminalom razvija sve ‘zelenije’, a nova ulaganja ovisit će i o završetku željezničke pruge Zadar – Knin.

Gotovo deset godina general Ivan Čermak posluje u Zadru. Od Tankerkomerca, kojeg je naposljetku i preuzeo, u najam je još 2015. uzeo naftni terminal u industrijskoj zoni Gaženica, s velikim planovima da uloži u njegovu modernizaciju i proširenje, kao i u Marinu Zadar, jednu od najatraktivnijih jadranskih marina kojom je upravljao Tankerkomerc.

Oko Marine vodio se višegodišnji spor između države i zadarske firme, kojeg je na kraju pravomoćno dobila država, a nedavno je Lučka uprava Zadar i službeno ušla u njen posjed, s obvezom raspisivanja natječaja za novog koncesionara u roku od godinu dana.

No, posao s naftnim terminalom razvija se, i to, kako je suditi iz odluka nadležnih državnih tijela, sve ‘zelenije’. Generalova firma Delta terminali potkraj prošle godine zatražila je od resornog ministarstva izdavanje saglasnosti za sigurnost područja Terminala naftnih derivata, tačnije obnovu postojeće, što je za ovako specifičnu i osjetljivu djelatnost zakonska obveza svakih pet godina, piše Poslovni.hr.

Na terminalu naftnih derivata Delte u međuvremenu su, kako se može iščitati iz priložene dokumentacije, nastupile i određene promjene. Tačnije, postojeći terminal za skladištenje hemijskih proizvoda Kepol prenamijenjen je i moderniziran za skladištenje biljnih ulja, i to palminog ulja.

Taj je pogon, naime, dugo vremena bio izvan funkcije, a u skladu s novom predanošću obnovljivim izvorima energije i potporama koje takvu orijentaciju prate, te porast korištenja, Delta terminali uspjeli su provesti projekt prenamjene na skladištu kapaciteta 10 hiljada kubnih metara.

Ta je promjena ujedno i smanjila potencijalnu opasnost za okoliš i sigurnost područja terminala u Gaženici, pa je predstavljala i plus u ishođenju saglasnosti za sigurnost sistema.

No, čini se da s time ne staje namjera Delta terminala u okretanju biogorivima, kao sve brže rastućim alternativama tekućim gorivima. Iako je general Čermak prilično zatvoren i rijetko nastupa u javnosti sa svojim planovima, ovih dana na zadarskom skupu koji je o važnosti obnove željezničke pruge Zadar – Knin organizirala HGK, iz njegove firme čule su se najave velikih ulaganja za koje je ta upravo pruga od izuzetne važnosti.

Povećanje skladišnih kapaciteta

U planu je, među ostalim, izgradnja novih spremnika, pa bi u Gaženici kapaciteti za skladištenje biljnih ulja bili povećani na 17 hiljsfs kubnih metara.

Direktorica za investicije i razvoj Delta terminala Svetlana Petrović nije ulazila u detalje, ali je dala do znanja da o toj pruzi svakako ovisi nekoliko važnih ulaganja kompanije, a njihova je ukupna vrijednost oko 180 miliona eura. Sudeći prema dostupnoj dokumentaciji o modernizaciji i proširenju skladišnih prostora terminala čiji je ona autor, prenamjena terminala za biogoriva svakako je u planu.

Biogoriva su, kako je istaknula Petrović u stručnom radu, jedan od najbolje razvijenih i brzo rastućih alternativa tekućim gorivima na tržištu i stoga se investicijski ciklusi kompanije Delta terminali baziraju na projektima usmjerenima na proširenje skladišnih kapaciteta koji će pratiti porast potrošnje biogoriva, razvoj naprednih biogoriva i održivih tehnologija.

Terminal sa 29 zaposlenih

Prema dokumentaciji iz Ministarstva privrede, ukupni su skladišni kapaciteti Naftnog terminala 61.600 kubnih metara, a prema najavama koje su se pojavile, skladišni bi kapaciteti trebali biti povećani na 105 hiljada kubika.

Iz dokumentacija o sigurnosti terminala doznaje se da je na području terminala aktivno 29 zaposlenih, a prema zadnjim dostupnim službenim podacima, u ovoj ih je Čermakovoj firmi u 2022. zaposleno u prosjeku bilo 40, te su ostvarili oko 5 miliona eura prihoda.

Druga firma Delta Oil-International, koja preko zadarskog terminala obavlja poslove trgovine benzina, dizela i ostalih sirovina, uprihodila je te godine 199 miliona eura.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Ivan Čermak
NAJNOVIJE

Hrvatski industrijski div pred kolapsom: Nekad imali 1.800 radnika, danas nemaju ni za plaće

24/05/2026

Najbogatija država svijeta proglasila “višu silu”: Gubitak od 20 milijardi dolara i pad ekonomije od 8,6 posto

24/05/2026

Gasovod od 1,2 milijarde kubika mijenja energetsku sliku BiH: Gas će biti jeftiniji od vode

24/05/2026

Ovo su najprodavaniji automobili u Evropi ove godine

24/05/2026
Tagovi
automobiliinvesticijeBLSEIzvozzapošljavanjeBingobiznis vijestiHrvatskaSASENaftaBankeVolkswagennamjenska industrijaturizamNjemačkaVlada FBiH
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.