Ovo su najveće ekonomije svijeta

0

Kako se 2022. bliži kraju, možemo rezimirati mnoge historijske prekretnice u godini, kao što je dostignuće od 8 milijardi ljudi na Zemlju te globalna ekonomija koja premašuje 100 biliona dolara.

Na grafikonu Visual Capitalsta vidimo svjetski BDP koristeći podatke MMF-a, prikazujući najveće ekonomije i udio globalne ekonomske aktivnosti koji one čine.

Bruto domaći proizvod (BDP) je širok pokazatelj ekonomske aktivnosti unutar zemlje. Njime se mjeri ukupna vrijednost ekonomske proizvodnje – roba i usluga – koju u datom vremenskom okviru proizvode i privatni i javni sektor, piše Investitor.me.

Globalna ekonomija se može posmatrati kao kolač, pri čemu veličina svakog komada predstavlja udio u globalnom BDP-u koji svaka zemlja doprinosi. Trenutno najveće komade kolača drže Sjedinjene Države, Kina, Japan, Njemačka i Indija, koje zajedno čine više od polovine globalnog BDP-a.

Evo pogleda na 10 zemalja s najvišim udjelom u globalnom BDP-u teškom 101,6 biliona dolara:

Samo pet zemalja čini više od polovine ukupnog svjetskog BDP-a 2022.: SAD, Kina, Japan, Indija i Njemačka. Zanimljivo je da je Indija ove godine zamijenila Veliku Britaniju na listi vodećih pet zemalja.

Dodajući još pet zemalja (najboljih 10), grupa 10 čini 66 posto globalne ekonomije, a prvih 25 zemalja čini 84 posto globalnog BDP-a.

Ostatak svijeta – preostalih 167 zemalja – čini 16 posto globalnog BDP-a. Mnoge od najmanjih ekonomija su ostrva koja se nalaze u Okeaniji.

Tuvalu ima najmanji BDP na svijetu sa samo 64 miliona dolara. Tuvalu je jedna od desetak zemalja sa BDP-om manjim od milijardu dolara.

Globalna ekonomija u 2023

U 2023. godini postoji velika ekonomska neizvjesnost. Mnogi stručnjaci očekuju blagu recesiju, iako se mišljenja o definiciji „blagog“ razlikuju.

Neki stručnjaci vjeruju da će Kina spriječiti trend ekonomskog pada. Ako se ovo predviđanje obistini, zemlja bi u bliskoj budućnosti mogla uzeti još veći dio kolača globalnog BDP-a.