Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Ova bh. firma vrijedi preko milijardu KM, sada se prodaje milionski udio
  • Utrka dva diva za Addiko Banku: Raiffeisen povećao ponudu, evo plana za BiH, Hrvatsku i Srbiju
  • Snimci sa lica mjesta: Jedan od najluksuznijih projekata u BiH i regionu pred otvaranjem
  • Porodični dani u BCC Ilidža donose tri dana zabave za velike i male
  • Prestanite da pišete bilješke i preuzmite kontrolu: Kako sastanke od sat vremena pretvoriti u sažetke za 30 sekundi
  • Milioner iz BiH i zvanično preuzeo Zvijezdu: Otkrivena vrijednost “posla godine”
  • Kreće megaprojekt na Jadranu: Hrvatska dobija novu trajektnu luku
  • Aerodrom Mostar dobija novi terminal: Kreće investicija vrijedna 1,5 miliona KM
  • Damir Husejdić: Čovjek koji je ćevap iz BiH pretvorio u evropski brend
  • Bh. kompanija pokrenula veliku proizvodnju za automobile, cilj je Evropa
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Ova bh. firma vrijedi preko milijardu KM, sada se prodaje milionski udio
Kompanije

Ova bh. firma vrijedi preko milijardu KM, sada se prodaje milionski udio

Goran MrkićBy Goran Mrkić14/05/2026Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Heidelberg Materials Cement BiH nastavlja obarati rekorde
Heidelberg Materials Cement BiH nastavlja obarati rekorde

Na Sarajevskoj berzi zakazana je vanredna aukcija dionica kompanije HM Cement BiH d.d. Kakanj, jedne od najprofitabilnijih i najvrjednijih industrijskih firmi u Bosni i Hercegovini.

Na prodaju je ponuđeno 10.000 dionica ove kompanije po cijeni od 118 KM po dionici, što znači da je vrijednost ponuđenog paketa oko 1,18 miliona KM.

Riječ je o relativno malom dijelu kompanije, ali transakcija privlači pažnju jer HM Cement BiH prema trenutnim tržišnim cijenama vrijedi više od milijardu maraka, prema podacima BiznisInfo.ba.

Tržišna vrijednost premašila milijardu KM

Kompanija ima ukupno 9.476.540 dionica, a posljednja tržišna cijena na Sarajevskoj berzi iznosila je 110 KM po dionici. To znači da tržišna kapitalizacija HM Cementa trenutno iznosi više od 1,04 milijarde KM.

Ako se kao referenca uzme cijena iz vanredne aukcije od 118 KM po dionici, ukupna vrijednost kompanije raste na oko 1,12 milijardi KM.

Posebno je zanimljivo što aukcijska cijena nije značajno iznad tržišnih nivoa. Naime, maksimalna cijena dionice u posljednja 52 sedmice iznosila je 121,5 KM, što pokazuje da tržište već duže vrijeme veoma visoko vrednuje ovu kompaniju.

Jedna od najjačih industrijskih kompanija u BiH

BiznisInfo.ba je nedavno pisao da je HM Cement BiH prošle godine ostvario neto dobit veću od 61 milion KM, čime je potvrdio status jedne od najuspješnijih kompanija u zemlji.

Kompanija profitira od snažnog građevinskog ciklusa i velikih infrastrukturnih ulaganja u BiH i regionu, posebno kada je riječ o izgradnji autoputeva i drugih velikih projekata.

Poređenje finansijskih pokazatelja Heidelberg Materials Cement BiH za prošlu i ovu godinu: ukupni prihodi, ukupni rashodi i neto dobit u milionima KM.

HM Cement BiH dio je njemačke grupacije Heidelberg Materials, jednog od najvećih svjetskih proizvođača građevinskih materijala.

Većinski vlasnik drži preko 93 posto

Većinski vlasnik kompanije je CEEM Investment, koji kontroliše više od 93 posto dionica. Zbog toga je slobodni promet dionicama veoma mali, pa svaka veća transakcija na tržištu privlači dodatnu pažnju investitora.

Paket koji se sada prodaje predstavlja tek mali dio kompanije, ali dovoljno velik da izazove interes institucionalnih kupaca na domaćem tržištu kapitala.

Prodavac dionica je ZIF PROF PLUS d.d. Sarajevo, koji i nakon aukcije ostaje među značajnijim manjinskim dioničarima HM Cementa.

Preuzimanje teksta i vizuelnog sadržaja dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
dionice Heidelberg Materials HM Cement Kakanj milijarda KM njemačke kompanije u BiH Sarajevska berza tržište kapitala
NAJNOVIJE

Ova bh. firma vrijedi preko milijardu KM, sada se prodaje milionski udio

14/05/2026

Utrka dva diva za Addiko Banku: Raiffeisen povećao ponudu, evo plana za BiH, Hrvatsku i Srbiju

14/05/2026

Snimci sa lica mjesta: Jedan od najluksuznijih projekata u BiH i regionu pred otvaranjem

14/05/2026

Porodični dani u BCC Ilidža donose tri dana zabave za velike i male

13/05/2026
Tagovi
turizamSASEBingoNjemačkaVolkswagenBLSEinvesticijeVlada FBiHBankeautomobiliHrvatskaNaftaIzvozzapošljavanjebiznis vijestiBoljiposao.com
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...