Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Premijer Nikšić i ministar Lakić s delegacijom sindikata Nove Željezare: Početkom sljedeće sedmice zakon pred federalnim parlamentarcima
  • Svečano otvoren 4. po redu Sajam zdravstvenog turizma Bosnia Heathcare & Services Expo 2026
  • Revicon Međunarodni simpozij: Rizici zaštite ličnih podataka kriju se u svakodnevnim praksama
  • U Sarajevu svečano otvoren Balkan Expo 2026!
  • PRIME by UniCredit Bank – model usluge za klijente koji traže naprednija finansijska rješenja
  • Izglasan Regulacioni plan: Lidl ipak stiže na Koševo, pogledajte tačnu lokaciju
  • Argeta širi proizvodnju: Nakon Hadžića i Izole gradi se treća fabrika vrijedna 30 miliona eura
  • Jedan od najtraženijih govornika današnjice prvi put u Sarajevu: Planetarno popularni David JP Phillips stiže na Branding konferenciju
  • Clea Health & Beauty od danas i u Doboju: Novi koncept za zdravlje, njegu i svakodnevni balans
  • 25. Revicon Međunarodni simpozij Headway: Profesija dobija sve značajniju ulogu u poslovnom okruženju
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Auto»Oštar pad prodaje dizelaša u Evropi

Oštar pad prodaje dizelaša u Evropi

0
By BiznisInfo on 15/10/2018 Auto

Prodaja dizelskih automobila u Evropi u prvoj je polovini ove godine oštro smanjena zbog zabrinutosti kupaca u vezi zagađenja i vrijednosti koju postižu kod prodaje s obzirom na pojačana nastojanja država da smanje prodaju automobila s motorima s unutarnjim izgaranjem.

“Zazor prema dizelašima širi se duž cijele Evrope,” objavila je Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u najnovijem izvještaju.

Tržišni udio koji se odnosi na prodaju dizelaša u Evropskoj uniji (EU) pao je na 36,5 posto u prvoj polovini ove godine, sa 42,5 posto u istom razdoblju godinu dana ranije, pokazao je IEA-in izvještaj.

Obim prodaje smanjen je za 16 posto, na 3,12 miliona automobila. U Britaniji je prodano čak 30 posto manje dizelskih automobila u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.

U Njemačkoj, matičnoj zemlji najvećih svjetskih proizvođača dizelskih automobila, uključujući Volkswagen i BMW, udio prodaje dizelaša smanjen je na 31,1 posto od ukupno prodanih automobila, sa 41,3 posto godinu godinu dana ranije.

Posljedično je također smanjena i potražnja za dizelom u Evropi, za 115.000 barela dnevno u avgustu u odnosu na prethodni mjesec.

Mnogi veliki evropski gradovi, uključujući Berlin, London i Pariz, uveli su programe zabrane dizelskih automobila kako bi suzbili zagađenje okoliša.

Evropa je najveće u svijetu tržište dizelaša od 80-tih godina prošloga stoljeća budući da su evropske vlade stremile motorima velike učinkovitosti kako bi zauzdale potrošnju nafte i ograničile emisije ugljičnog dioksida.

Dizelska vozila posljednjih su godina izgubila na privlačnosti zbog visokog nivoa emisija otrovnih čestica te skandala iz 2015. godine s Volkswagenovim varanjem na regulatornim provjerama ispuštanja štetnih ispušnih plinova. (Hina)

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
automobili Prodaja
NAJNOVIJE

Premijer Nikšić i ministar Lakić s delegacijom sindikata Nove Željezare: Početkom sljedeće sedmice zakon pred federalnim parlamentarcima

04/06/2026

Svečano otvoren 4. po redu Sajam zdravstvenog turizma Bosnia Heathcare & Services Expo 2026

04/06/2026

Revicon Međunarodni simpozij: Rizici zaštite ličnih podataka kriju se u svakodnevnim praksama

04/06/2026

U Sarajevu svečano otvoren Balkan Expo 2026!

04/06/2026
Tagovi
Njemačkabiznis vijestiturizamVlada FBiHBankeautomobiliHrvatskatop pričezapošljavanjeIzvozNaftaSASEVolkswagenBLSEBingoinvesticije
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.