Odbor za međunarodnu trgovinu Evropskog parlamenta podržao trgovinski sporazum s Kanadom

0

Odbor za međunarodnu trgovinu Evropskog parlamenta u utorak je podržao Sveobuhvatni ekonomski i trgovinski sporazum (CETA), koji bi trebao povećati razmjenu usluga, robe i ulaganja između Kanade i EU i ukinuti gotovo sve carine u trgovini između dvije strane.

Zastupnici u Odboru preporuku za usvajanje sporazuma usvojili su s 25 glasova za, 15 protiv i jedni suzdržanim, a svi zastupnici Evropskog parlamenta će se o sporazumu izjasniti na plenarnoj sjednici u februaru, izvijestio je Evropski parlament.

“Odobrenjem CETA-e danas činimo značajan korak naprijed. Pred rastućim protekcionizmom i populizmom parlament je sposoban i i spreman djelovati u ime evropskih građana. Ja sam za snažnu i globalnu Evropu i otvorena tržšta. Ratifikacija ovog sporazuma s Kanadom omogućit će da trgovina nastavi obogaćivati obje obale našeg transatlantskog partnerstva. Zadaća naših vlada je da osiguraju da svako od nas ima koristi od toga”, rekao je prije glasanja Artis Pabriks, latvijski zastupnik iz Evropske narodne stranke i izvjestitelj za sporazum CETA, prenijela je Hina.

CETA će ukinuti carine na većinu robe i usluga, a također osigurava uzajamno priznavanje certifikata za niz proizvoda. To znači da ako kompanija iz EU želi, na primjer, izvoziti igračke bit će joj potrebno njen proizvod testirati samo jednom u Evropi kako bi odbila certifikat koji će važiti i za Kanadu, te tako uštedjeti vrijeme i novac.

Kanada će otvoriti svoja tržišta javnih nabavki na saveznom i lokalnim nivoima kako bi osigurala simetričan pristup tržištu.

U pregovorima je Evropska unija osigurala zaštitu za više od 140 evropskih oznaka zaštićenog geografskog porijekla za hranu i pića koja se prodaju na kanadskom tržištu.

U sporazum su uključene odredbe o održivom razvoju kako bi se očuvali društveni i standardi zaštite okoliša i osiguralo da trgovina i ulaganja koriste objema stranama, navodi Evropski parlament.

Kako bi se ublažile bojazni građana da će sporazum dati previše moći multinacionalnim kompanijama i da vlade neće moći zakonima zaštititi, na primjer, zdravlje i okolinu, EU i Kanada u preambuli ugovora i zajedničkoj izjavi priznaju državama pravo na zakonsku regulaciju.

Ukidanje carine za 99 posto proizvoda

CETA neće ukloniti carinske barijere za javne usluge, audiovizualne usluge i promet, te nekoliko prehrambenih proizvoda kao što su mliječni proizvodi, perad i jaja.

Evropski parlament je pregovore blisko pratio, a zahvaljujući pritisku parlamenta sporni mehanizam rješavanja sporova ulagača i država (ISDS) zamijenjen je Investicijskim sudskim sistemom (ICS), stalnim arbitražnim sudom koji osigurava nadzor vlada nad izborom sudaca i snaži transparentnost, ističe Evropski parlament u svom saopćenju.

Stalni arbitražni sud, koji predviđa CETA, imat će 15 profesionalnih sudaca koje će imenovati EU i Kanada. Sve rasprave na tom sudu bit će javne i postojat će mogućnost žalbe.

O sporazumu će europarlamentarci glasati na plenarnoj sjednici u februaru u Strasbourgu, a ako ga parlament ratificira, njegova privremena primjena moći će početi već u aprilu ove godine.

Nakon ratifikacije sporazumu u parlamentu mogu se odmah početi primjenjivati odredbe koje su u nadležnosti EU, poput carinske politike, a to znači ukidanje carine za 99 posto proizvoda.

Kako je Evropska komisija u julu sporazum CETA proglasila mješovitim sporazumom te, kako bi u potpunosti stupio na snagu, trebat će ga ratificirati i nacionalni i regionalni parlamenti što će trajati nekoliko godina. Dok se ne dovrši ratifikacija neće se primjenjivati najsporniji dio sporazuma – odredba o arbitraži za investicijske sporove.

Pregovori o CETA-i vodili su se od 2009. a završili su u avgustu 2014. godine.

Najdalekosežniji trgovinski sporazum koji je EU zaključila do sada

Sveobuhvatni ekonomski i trgovinski sporazum (CETA) prvi je trgovinski sporazum koji EU sklapa s jednom od zemalja skupine G7, najvećih svjetskih ekonomija i najdalekosežniji trgovinski sporazum koji je EU zaključila do sada.

Zagovornici sporazuma tvrde da će CETA povećati razmjenu između partnera za 20 posto i potaknuti rast obje ekonomije. Za Kanadu je sporazum važan i zbog toga što smanjuje njenu ovisnost o Sjedinjenim Državama, koje su njeno glavno izvozno tržište.

Evropska unija, koja ima preko 500 miliona stanovnika ostvarila je 2015. s Kanadom, u kojoj živi 35 miliona ljudi, višak od 6,9 milijardi eura u trgovini robom i 3,8 milijardi eura u trgovini uslugama.

Evropska komisija navodi da će CETA donijeti “opipljive“ koristi evropskim kompanijama jer će se ukinuti 99 posto carina. Od prvog dana privremene primjene sporazuma, Kanada će ukinuti carine za robu iz EU u vrijednosti 400 miliona eura, a na kraju tranzicijskog razdoblja za ukidanje carine ta brojka će narasti na 500 miliona eura godišnje.

Protivnici sporazuma izražavali su bojazan da omogućuje velikim multinacionalnim kompanijama da tuže države članice pred međunarodnim arbitražnim sudovima kada vlade donesu odluke u korist interesa javnosti, a na štetu tih kompanija. Na taj način, upozoravali su protivnici sporazuma CETA i TTIP, te kompanije mogu zaobići nacionalne sudove. Sličan mehanizam omogućio je američkom duhanskom divu Philipu Morrisu da zbog gubitka očekivane dobiti tuži urugvajsku vladu koja je donijela zakone za suzbijanje pušenja u interesu javnog zdravlja.