Privreda u BiH jeca pod teretom krize i preteške administracije, te vlasti koja nema osjećaja za nju. I ova kriza je pokazala da privrednici ne mogu računati na pomoć države bilo kada, pa ni u onim najtežim vremenima.
Dok evropske države izdvajaju milijarde eura za pomoć kompanijama i radnicima, domaće vlasti ne pokazuju takav sentiment.
Krediti za administraciju
Skupi i neefikasni državni aparat, trome javne usluge, sveprisutna korupcija i previsoka poreska i neporeska opterećenja glavne su prepreke razvoju domaće ekonomije.
Umjesto da se vlasti pozabave tim problemima i poduzmu nešto, one traže opravdanja u pandemiji koronavirusa.
U međuvremenu, vlasti planiraju novo zaduženje kod Međunarodnog monetarnog fonda, uz konstantna zaduženja kod komercijalnih banaka putem berzi.
Ovaj novac otići će isključivo na krpljenje budžetski rupa.
S druge strane, čak i onaj novac koji je planiran za pomoć privredi tokom prvog talasa koronavirusa nije u potpunosti podijeljen privatnim kompanijama. Tada je samo jedan dio tih sredstava utrošen, vrlo štedljivo, uglavnom na pokrivanje doprinosa na plate, što znači da je ponovo vraćen u budžet.
Ono što je naročito zabrinjavajuće jeste da je pritisak domaće javnosti na vlasti da poduzmu nešto na pomoći ekonomiji veoma slab. On se javlja tek povremeno i onda prestaje na duži period. U BiH je potreban kontinuiran i snažan pritisak javnosti na vladajuće strukture, kako bi ova tema konstatno bila prisutna.
Brojne druge, manje važne teme dominiraju javnim diskursom, dok se pitanje ekonomskog razvoja i standarda rijetko pojavljuju.
Ne očekuju ništa od vlasti
Iz svega se očitavaju dvostruki standardi. S jedne strane postoje budžeti i administracija koji ne smiju trpjeti nikakva smanjenja i za koja se mora naći novac bez obzira na rast javne zaduženosti, a s druge strane je privatni sektor koji je prepušten sam sebi.
Privatni sektor u BiH više ne gleda u državu već očekuje kada će se okončati pandemija koronavirusa koja je obilježila 2020. godinu. U tome se vidi jedina šansa za oporavak. Od vlasti se više ništa ne očekuje.
Oporavak u BiH će doći onda kada se okonča pandemija i kada se otvore svjetska tržišta, kada se ukinu sve mjere ograničenja u zemlji i inostranstvu. Javni sektor će kroz krizu proći neokrznut.
G. Mrkić
Tekst je nastao u okviru projekta koji je finansiran od strane USAID-ovog Programa osnaživanja nezavisnih medija kojeg implementiraju CPCD i Otvorena mreža.