Novalić: Uradili smo puno, nije tačno da građani žive lošije nego 2015.

0

Fadil Novalić, premijer Federacije Bosne i Hercegovine govorio je za BHRT o onome što je njegova vlada do sada uradila i o onome što nije.

Uradili smo do sada veoma puno….

Mi smo vlada koja je definitivno došla sa programom i definitivno provodila taj program, i mjerila rezultate. međutim ti rezultati su za široke građanske mase veoma teško prihvatljivi i shvatljivi, kazao je Novalić novinaru BH radija 1 Amiru Sužnju.

“Ali ja bih krenuo s opisom rezultata, npr. sjećate li se 2015. godine na šta je ova vlada došla. Još uvijek su bile zapaljene zgrade, ove vlade kantona Sarajevo i Tuzla, Predsjedništvo je još uvijek bilo u onoj crnoj boji. Na granicima su bili poljoprivredini koji nisu već tri godine dobili svoje potpisaneugovore za investicije…Na ulicama smo imali borce sa šatorima i imali smo penzionere kojima je penzija kasnila preko mjesec dana i PIO koji je bio praktično pred raspadom.  Samo bih rekao: Imamo li to sve sada? Imali smo i ona preduzeća u krizi, sada više nemamo. Sada je je to na određeni način riješeno. To je ustvari najbolji pokazatelj  šta smo uradili. Da sada ne govorim o podacima o zaposlenosti koja je sada veća, sedam do osam puta više nego u nekoj drugoj vladi prije, BDP je 7 do 8  puta više narastao, i svi drugi parametri. Pala je vanjska zaduženost, porasli su porezi, mi govorimo o direktnim porezima, indirektnim koji zavise od potrežnje i oni su porasli. Ali direktni porezi kao posljedica ekonomske aktivnosti su porasli gotovo za dvostruko.”

Nije tačno da građani žive lošije nego 2015.

Ja sam rekao da mi sve mjerimo, pa tako da konstatacija da danas građani lošije žive od 2015. nije sasvim tačna, kazao je premijer.

“Moglo bi se možda reći za zadnju godinu i po. Jer su tada plate išle sporije nego rast cijena. Taj rast cijena je uvezen ali ne znači da to nije naš problem. Bavili smo se tim puno. Mi ovdje imamo podatke da je standard rastao konstatntno do prije Kovida. Kovid je bio globalni poremećaj i to je zahvatilo i nas. Svjedoci ste da smo za vrijeme Kovida od svih vlada u BiH uradili najviše. Privredi i nižim nivoima poslali smo preko milijardu da se održe, i održali su se. Svi su se održali u nekom likvidnom stanju. Stanovništvu smo jako puno transfera uradili: penzionerima, nezaposlenima, ugroženih porodica, paketa, civilnih invalida, boraca, preko miion ljudi smo obuhvatili tom nekom jednokratnom pomoći. To nije dovoljno ali je jako puno novca. To je za jednu vladu veoma puno novca i napora i održali smo stabilnost da sve ide tačno u dan.”

Skoro upotpunosti smo ispunili svoju agendu

Došli smo sa zadatkom da uradimo socio ekonomske reforme, jer je društvo socijalno eksplodiralo, istakao je Novalić.

“Mi smo to definirali kroz četiri agende: finansijski zakon, radno pravno zakonodavstvo, socijalni zakoni i fiskalna politika i zakoni. Prve tri smo uradili. Sjećate li se da je bila totalna nelikvidnost kada smo mi došli, niko nikome ništa nije plaćao, sudovi su bili prepuni tužbi, a danas kao da je sve rukom odneseno. Ova vlada je platila dosta tužbi iz radno pravnog zakonodavstva, sve smo to platili i danas nema. Donijeli smo neke on najtežih socijalnih zakona, penzioni zakon koji je ozdravio penzioni fond. Fiskalni zakon koji je trebao uraditi ključnu stvar, a to je smanjenje obaveza od strane FBiH, to nismo uspjeli, nažalost. Poslali smo ga 2018. ali parlament nije smogao snage da ga procesuira.”

U fondu PIO, uvezivanju staža

Premijer je govorio i o penzijskom fondu za koji je rekao da će u budućnosti predstavljati važan stub društva.

“Pitanje PIO fonda biće u narednom periodu sve važnije i važnije jer narod na Balkan u stari, zato smo prenijeli fond na budžet. Penzioni fond je osiguran, a to se vidi jer su penzioneri zadovoljni sa stabilnošću.”

Spomenuo je uvezivanje staža radnicima koji su dostigli nivo za penzionisanje ali zbog ratnih uslova nisu mogli povezati staž i rad u to vrijeme.

“Mi smo to riješili zato što smo povećali budžet i tako smo sanirali recidive prošlosti.  Mi smo redovno stavljali na konkurse za prijavljivanje onih koji su dospjeli u do penzije a ne mogu zbog neuvezivanja staža. Uvezali smo do sada šesto do sedam hiljada. Da smo mogli više i da ih je bilo uvezali smo.”

Za sebe i ministricu finansija Jelku Milićević kazao je da su osobe iz realnog sektora i znaju svoj posao.

“Došli smo iz privrede i mi znamo kako se prihodna strana povećava i kako se štedi na rashodnoj. Do nas nije bilo tog osjećaja . Moram odati priznanje ministrici Milićević koja je kao ja odgovorna, dolazi iz tog svijeta, poznaje ekonomiju i radila je u realnom sektoru i to je faktor koji je donio stabilizaciji.”