Njemački giganti smanjuju proizvodnju zbog skupog gasa

0

Njemački BASF, najveća svjetska hemijska kompanija, razmatra dalje smanjenje proizvodnje amonijaka zbog rastućih cijena prirodnog gasa, pri čemu će potencijalne posljedice osetiti brojni sektori – od poljoprivrede do industrije gaziranih pića, rekla su dva izvora za Rojters.

Najveći njemački proizvođač amonijaka SKV Pisteric i četvrti Ineos takođe su saopštili da ne mogu da isključe smanjenje proizvodnje jer se zemlja bori sa poremećajem u isporukama ruskog gasa.

Amonijak ima ključnu ulogu u proizvodnji đubriva, inženjerske plastike i tečnosti za smanjenje dizel izduvnih gasova. Njegovom proizvodnjom se takođe dobija ugljen-dioksid visoke čistoće (CO2) kao nusproizvod, koji je potreban industriji mesa i gaziranih pića.

Za razliku od mnogih evropskih zemalja, Njemačka nema lučke terminale za tečni prirodni gas (TPG) koji bi zamijenio ruski gas iz gasovoda. To znači da su kompanije pod političkim i komercijalnim pritiskom da smanje gasno intenzivne aktivnosti ako se isporuke prirodnog gasa budu dalje smanjivale.

BASF je u septembru smanjio proizvodnju amonijaka u svom sjedištu u Ludvigšafenu i u svom velikom hemijskom kompleksu u Antverpenu u Belgiji. Snižena stopa proizvodnje bi mogla još da se smanji, ali će kompanija prvo pomno ispitati negativne efekte, rekla su dva izvora.

Iz BASF-a su kazali za Rojters da će nastaviti da podmiruju svoje interne potrebe za amonijakom i eksternu tražnju kupaca, ali su odbili da otkriju stope iskorišćenosti postrojenja.

Proizvođač đubriva Jara, koji vodi treću po veličini fabriku za proizvodnju amonijaka u Njemačkoj u gradu Brunsbutelu na sjeveru zemlje, saopštio je da je njegova proizvodnja širom Evrope trenutno za 27 posto ispod kapaciteta zbog skoka cijena gasa.

Kompanija SKV navodi da je u procesu obnavljanja pune proizvodnje nakon planirane obustave rada zbog remonta, ali da je buduću stopu iskorišćenosti kapaciteta izuzetno teško predvidjeti.

Hemijske kompanije su najveći industrijski potrošači prirodnog gasa u Njemačkoj, a amonijak je jedini gasno-intenzivan proizvod u toj industriji.

Kompanije koje smanjuju proizvodnju amonijaka mogu da izgube tržišni udio zbog uvoza od inostranih dobavljača koji imaju pristup jeftinom gasu, ili bi Njemačka mogla da prihvati isplatu kompenzacija u okviru potencijalnog programa racionalizacije gasa kako bi podstakla proizvođače da brzo smanje proizvodnju da bu se uravnotežilo smanjeno smabdjevanje.

Rusija je nastavila 21. jula pumpanje gasa u Evropu preko svog najvećeg gasovoda, Sjevernog toka 1, nakon 10-dnevnog prekida radi godišnjeg održavanja, ali je Gasprom u ponedeljak saopštio da će isporuke Njemačkoj pasti na samo 20 posto kapaciteta jer će zbog servisiranja zaustaviti još jednu turbinu.

Čak i prije rata u Ukrajini, smanjena proizvodnja amonijaka zbog skoka cijena prirodnog gasa u Britaniji prošle godine izazvala je nestašicu CO2 u industriji mesa i pića. To je primoralo vladu u Londonu da u septembru pruži finansijsku podršku proizvođaču amonijaka, kompaniji CF Indastris, da ponovo pokrene proizvodnju.

U normalnim vremenima, proizvodnja amonijaka učestvuje sa oko 4,5 posto u potrošnji prirodnog gasa njemačke industrije. (Tanjug)