Nakon višemesječnih nesuglasica oko pitanja može li uvođenje limita na najvišu cijenu gasa da ublaži energetsku krizu u Evropi, ministri energetike zemalja članica Evropske unije sastali su se u Briselu u pokušaju da postignu dogovor.
Odgovarajući na ponovljene zahtjeve nekih zemalja, Evropska komisija je prošlog mjeseca predložila gornju granicu za cijenu gasa kao odgovor EU na ekonomsku krizu i skok cijena energenata koje je u ovoj godini izazvala Rusija smanjivanjem isporučenih količina gasa Evropi, prenosi Reuters.
– Građani Evrope su u agoniji, a evropske firme prestaju da posluju dok EU bespotrebno raspravlja – upozorio je ministar energetike Grčke Konstantinos Skrekas, pozivajući na postizanje brzog dogovora i uvođenja limita na cijenu gasa, prenosi Tanjug.
Grčka i druge zemlje, uključujući Belgiju, Italiju i Poljsku, tvrde da bi uvođenje gornjeg limita na cijenu gasa zaštitilo njihove ekonomije od previsokih cijena energenata, dok Austrija, Njemačka i Holandija strahuju da bi to moglo preusmjeriti izvoz gasa ka drugim kupcima na štetu evropskih zemalja i dovesti do poremećaja na tržištu energenata.
Neimenovani evropski diplomata potvrdio je Reutersu da je Njemačka bila među zemljama koje se protive uvođenju limita, a nekoliko zvaničnika EU je navelo da su i neke zemlje koje podržavaju uvođenje ograničenja na gornju cijenu gasa nezadovoljne najnovijim tekstom te odluke.
– Svi moraju pokazati određenu fleksibilnost i biti spremni na neke kompromise – rekao je evropski komesar za energetiku Kadri Simson.
Nastavak nesuglasica među zemljama EU oko uvođenja ove mjere i nepostizanje dogovora nakon ministarskog sastanka značilo bi da bi rasprava vjerovatno mogla da se nastavi u četvrtak na nivou šefova država članica EU, a potom bi se sljedeće sedmice opet sastali ministri energetike da potvrde njihovu odluku.