Gasi se tvornica u Hrvatskoj koja je donedavno imala više od 200 radnika, potvrdili su sindikati. Riječ je o bjelovarskom pogonu drvne firme Bjelin u kojoj je krajem prošle godine radilo 210 radnika, otkriva novinar portala Klikni Igor Kokoruš.
Prvi val otkaza dogodio se krajem prošle godine. Predsjednik Uprave Robert Žulj tada je potvrdio da će bez posla ostati 50 do 60 radnika zbog gašenja proizvodnje elemenata za 3-strip parket.
Još nema potvrde
Prema novim informacijama, bez posla će uskoro ostati i preostalih oko 120 ljudi.
U Bjelinu se prerađuje drvo za proizvodnju parketa. Informaciju o gašenju pogona portalu je potvrdio i Davor Vrbek, regionalni povjerenik sindikata PPDIV-a, iako ni on još nije dobio službenu potvrdu uprave.
– Radnici po zakonu imaju pravo na otpremnine i otkazne rokove. Prosječni otkazni rok za radnike u tom pogonu je oko dva i pol mjeseca – rekao je Vrbek za Klikni.
Može li doći novi vlasnik
Treba napomenuti i da Bjelovar nije izoliran slučaj. Zatvaranje pogona dio je gašenja proizvodnje koje švedska grupacija Pervanovo Invest AB provodi u Hrvatskoj. U posljednjih godinu dana zatvoreni su pogoni u Ogulinu, gdje je bez posla ostalo 250 radnika, ugašena je finalna proizvodnja u Vinkovcima, a u Požegi je 70 radnika dobilo otkaz.
No Vrbek kaže da postoji i razlog za oprez umjesto čistog pesimizma. Prema informacijama kojima raspolaže sindikat, pogon Ogulin 1, koji uz Bjelovar čini drugi dio firme Bjelin d.o.o., već je prodan novom vlasniku. Prodan je i Spin Valis u Požegi, osim dijela koji se bavi proizvodnjom elemenata.
– Nadamo se da bi i bjelovarski pogon mogao pronaći novog poslodavca, kao što se to dogodilo u Ogulinu i Požegi – rekao je Vrbek.
Najpoželjniji poslodavac
Podsjećanja radi, na lokaciji na Slavonskoj cesti u Bjelovaru nekada je poslovala Drvna industrija Česma s gotovo 1000 zaposlenih. Nakon stečaja i višestrukih promjena vlasnika, pogone je 2014. kupio riječki poduzetnik Jozo Kalem, a samo dvije godine kasnije prodao ih je grupaciji Darka Pervana koja ih je preimenovala u Bjelin.
Na vrhuncu, 2022. godine, bjelovarski pogon zapošljavao je 345 radnika. Lokalni mediji izvještavaju da je ovo bio najpoželjniji poslodavac među radnicima u Bjelovaru.




